MM
Soru Sahibi
13 Kasım 2021 00:11

Endoskopi sonucu

Merhaba hocam endoskopi yaptırmıştım sonucu bu şekilde Özefagus mukoza ve lümeni normal izlendi. Kardia endoskopu normal sarıyordu. Mide fundus, korpus ve antrumda mukoza hafif hiperemik ve ödemliydi. Pylor normaldi. Bulbusta multiple yüzeyel erozyonlar izlendi. Duodenum II. kısımda mukoza ve lümen normal izlendi. Hastanın kliniği gereği Antrum ve Duodenum II. kısımdan biyopsiler alındı. Tanı: Pangastrit - Eroziv bulbit Hocam patolojide haftaya çıkacakmış endişe edilecek bir durum var mı neden patoloji alınmış kötü bir durum söz konusu mu? Pangastrit ve Eroziv bulbit nedir hocam şimdiden teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Gastrit mide iltihabı demek eroziv bulbit ise onikinci parmak barsağında ülser başlangıcı demek endişe verecek bir durum yok patoloji sonucunuza göre hekiminiz tedavi verecektir

13 Kasım 2021 16:40
MM
Soru Sahibi

Merhaba hocam patolojiden sonuçlar çıktı ve bu şekilde mide biyopsi Tanı kronik gastrit. Aktivite (-) Kronisite (+) , Atrofi (-) , İntestinal metaplazi (-) , Helicobakter pylori (+) verilen ilaçlar ise largopen günlük tok karnına 3 tane içilecek , pantactive günlük 2 tane aç karnına içilecek. Duodenum mukozası biyopsi Villus atrofisi (-) , Kript Hiperplazisi (-) , İntraepitelya lenfosit / 100 yüzey epitel hücresi: <30 Giardia (-) hocam bu kronik gastrit tehlikeli mi ve ilerde atrofik gastrite çevirme gibi durumlar olur mu?

19 Kasım 2021 00:28
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Helikobakter tedavisi olursanız atrofik gastrite çevirme ihitimali düşer

19 Kasım 2021 16:12