AS
Soru Sahibi
7 Ağustos 2021 01:11

Endoskopi sonucu

Merhaba sayın hocam, endoskopik patoloji sonucumu açıklarsanız memnun olurum .. 1-Mide Antrum ve Yüzeysel Doyudenal Epitel Biyopsisi: Hafif derecede aktif,tam kat mukozayı tutan(panmukozal) kronik gastrit;yüzeysel duodenal ve epitel fragmanları.. Aktivasyon: Hafif derecede İnflamasyon: Orta derecede Metaplazi : Görülmedi Displazi : Görülmedi H.bakter pylpri: Görülmedi 2-Mide Antrum Mukozası: İnaktif,tam kat mukozayı tutan (panmukozal) kronik gastrit.. Aktivasyon: Görülmedi İnflaöasyon: Hafif Derecede ****örülmedi Atrofi: Görülmedi Displazı: Görülmedi H.bakter pylori: Görülmedi.. (0000/0-Neoplazma rastlanmamıştır.)

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Patolojide kronik gastrit çıkmış ancak Endoskopi sonucunuzu da göndermeniz lazım

7 Ağustos 2021 10:23
AS
Soru Sahibi

Hocam siyah dışkı ve bayılma sonucu acile başvurmustum ,mide kanaması teşhişi konuldu,hemen endoskopi yapıldı sonuç şu şekilde, Les yetersizliği, Antrumda nodüler lezyon (gist?ektopik Pankreas?) Bulbusta ülser (Forrest III) bir kaç gün hastanede tedavi gördüm yaklaşık 1 ay sonra tekrar endoskopi oldum,en son endoskopinin sonucu şu şekildedir: Antrum hiperemik,bulbusta bulbus çıkışını çeveçevre saran ülser alanı izledi,geri kalan yerler normal yazıyor.. Biyopsi 1-bulbus 2- Antrum Endoskopik Tanı: Bulbusta ülser (forrest 3),antral gastrit .. En sondaki endoskopi sonucumun biyopsi sonuçlarını göndermiştim hocam..şimdiden çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum ..

8 Ağustos 2021 09:51
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

İlk Endoskopi de mide de lezyon gist? Ektopik pankreas? Bulbusta ülser 2. Endoskopi antral gastrit bulbusta ülser saptanmış patoloji temiz ülser iyileşmesi için 3 ay mide koruyucu kullanıp tekrar kontrol Endoskopi Gastroenteroloji uzmanına yaptırmanızı öneriyorum geçmiş olsun

8 Ağustos 2021 20:46