YS
Soru Sahibi
16 Mart 2023 15:49

Endoskopi sonucu degerlendirmesi

Merhaba benim beş yıldır mide sorunlarım vardı son zamanlarda agirlasinca endoskopi yapıldı ve endoskopi raporunda antrum hiperemik ve ödemli yazıyordu biyopsi alınmıştı. Biyopsi sonucum: kronik gastrit, hafif şiddette Kronik inflamasyon:+/+++ Aktivasyon: - Atrofi:- İntestinal metaplazi: - H. pylori yoğunluğu: - Sorum ise şu; doktor bana sadece beslenmeme dikkat etmem gerektiğini söyledi ama benim son zamanlarda oluşan demir eksikligim vardı 20 yaşında kadınım, ferritin:15, demir:30, hemoglobin:11, mch mvc de son testlerimde referansin biraz altında çıkmıştı. Hatta bu demir eksikligimin anemiye döndüğünü düşündüm çünkü nefes darligim ve yorgunluğum var o yüzden de atrofik gastrit olduğunu dusunmustum çünkü internette atrofik gastritin demir eksikligi yaptığını görmüştüm. Bu sitedeki yorumları okuyunca da bazı doktorların biyopsi raporlarında hata olabildiğini yazdığını gördüm. Benim de aslında atrofiktir ama biyopside çıkmamış olabilir mi diye korkum oluştu. Tekrar endoskopi olmam gerekir mi düzenli aralıklarla? Ve atrofik olmayan gastrit de demir eksikligi sebebi olabilir mi yoksa sadece atrofik olunca mi demir eksikligi sebebi oluyor? Son olarak da endişelenmeme gerek var mı bu kronik gastrit devamında metaplazi ya da kanser gibi dönüşümler gösterir mi? Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

kansızlığın sebebi adet görmeniz. midede sıkıntı yok .atrofi yok

20 Mart 2023 15:06