ÇM
Soru Sahibi
26 Ağustos 2021 11:04

Endoskopi Raporu

Merhabalar bundan bir kaç gün önce mide yanması, şişkinlik gibi şikayetlerimden dolayı endoskopi yapıldı (şikayetlerim 3 4 aydır vardı. İlaç kullanmama rağmen düzelmedi ve endoskopi sonrasında yapıldı) Özofagoskopi: Özofagus duvar ve mukozası doğal gözlendi. Kardia gevşekliği gözlenmedi. Özofago-kardiyal bileşke normaldi. Gastroskopi: Midede safra gözlendi. Aspire edildi. Kardia endoskopu normal olarak sarıyordu. Mide hareketleri normaldi. Fundus, korpus duvar ve mukozası doğal gözlendi. Antrum hiperemik görünümde idi, antrumdan biyopsi alındı. Pilor ve pilor fonksiyonları normaldi. Duodenoskopi: Bulbus hiperemik, postbuller duodenum mukozası doğal gözlendi. Tanı: Alkalen reflü gastropati Antral Gastropati Bulbopati. Patoloji raporu temiz çıkmış bu arada bakteri falan gözlenmemiş. Bendeki durum nedir? Safra reflüsü ve buna bağlı gastrit var sanırım. Geçici midir, kalıcı mıdır? Sebebi ne olabilir? 3 aydır ilaçlara düzenli şekilde devam ediyordum ama yine de tam sonuç alamadım. İlaçlarım zirid pulcet rennie antepsin

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Murat Taner Gülşen
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Safra, midede huzursuzluk (dispepsi) şikayetlerine yol açabilir. Ancak safra reflüsü İçin sizde organik bir patoloji gözükmüyor. Altta psikosomatik sebepler yatıyor olabilir. Sağ yanınıza yatıp karın masajı yapmanız size iyi gelecektir. Bu arada tam acıkmadan yemek yemeyin. Selamlar

29 Ağustos 2021 07:27