ME
Soru Sahibi
24 Temmuz 2021 15:29

Endoskopi Raporu

Hocam merhabalar, hasta 24 yaşında Erkek. Yıllardır mide ilaçlarıyla hayatına devam ediyor. Kendisi son zamanlarda bağırsaklarında ağrıları söz konusu, gaz ve şişkinlik ve mide ağrısı son zamanlarda oldukça artan şikayetleri arasında ve dışkılama şeklinde belirgin değişiklikler gördüğünü söylüyor. - Kahverengi ve dağınık Hocam aşağıda 1 yıl önce yaptırdığı Endoskopi raporu mevcut. Yorumlayabilirseniz çok sevinirim. MAKROSKOBİK BULGULAR 3) korpus: En büyüğü O, 4x0,2x0,2 cm ölçüsünde 2 adet kirli beyaz renkli doku parçası 2P, -1K 4) antrum: En büyüğü 0,4x0,2x0,2 em ölçüsünde 2 adet kirli beyaz renkli doku parçası 2p, -1K 6) duedonum: En büyüğü 0,3x0,3x0,2 cm ölçüsünde 2 adet kirli beyaz renkli doku parçası 2p, -I K 6p, -3K PATOLOJIK TANI : 3- MİDE, KORPUS, 2 ADET ENDOSKOPİK BİOPSİ: - KRONİK İNAKTİF GASTRİT - İNFLAMASYON: + - HELİKOBAKTER PYLORİ: - (GİEMSA UYGULANDI) - ATROFİ: - - İNTESTİNAL METAPLAZİ: - - LENFOİD AGREGAT : + 4- MİDE, ANTRUM, 2 ADET ENDOSKOPİK BİOPSİ: - KRONİK İNAKTİF GASTRİT - İNFLAMASYON: + - HELİKOBAKTER PYLORİ: - (GİEMSA UYGULANDI) - ATROFİ: - - İNTESTİNAL METAPLAZİ: - - LENFOİD AGREGAT : - 6- DUODENUM, 2 ADET ENDOSKOPİK BİOPSİ: - DÜZENLI YAPIDA DUODENUM MUKOZASI ÖZEL TETKİKLER: GİEMSA Alındığı Yer / ICDO Kodu C16.9 Mide, BBT, 0000/0 Neoplazma rastlanmamıştır. PREMEDİKASYON : Topikal farenks anestezisi, 5 mg midozolam, 50 mg fentanyl, 0.2 mg fumenazil IV. BULGULAR :Özofagus mukoza ve lümen normaldi. Z çizgisi, hiyatal kıskacın 2 cm üzerinde geçildi. Kardiya retrotleksiyonda endoskobu tam sarmıyordu. Mide açlık sekresyonu safralıydı. Fundus mukoza ve lümen normaldi. Korpus ve antrum mukozası hiperemik ve ödemliydi. Pilor açık ve santralize. Bulbus ve post bulber bölge mukoza ve lümen normaldi. BİYOPSİ :Korpus(3), antrum(4) ve post bulber bölgeden(6) biyopsiler alındı. TANI : 1. KÖS gevşekliği 2. Korpus ve antrumda gastrit 3. Duodenogastrik safra reflüsü

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yapılan endoskopide midede gastrit bulunmuş,bunun haricinde önemli birşey yok. Gastriti iyi edecek bugün için bilinen ilaç veya ilaçlar mevcut değil ama ilerde belki olur. Hastanın devamlı ilaç kullanmasına gerek yok,kullanılan ilaçların da yan etkileri mevcut. Benim tavsiyem diyet(dokunan yiyecek ve içeceklerden kaçınmak) ve sofradan tam doymadan kalkmaktır ayrıca beş yılda bir endoskopi kontroludur.

24 Temmuz 2021 19:21