BB
Soru Sahibi
14 Ağustos 2021 12:35

endoskopi, gastroskopi

Merhaba hocam endoskopi yaptırdım. Raporu Bulgular: Özofagus: Z çizgisi, gastrit foldların proksimali ve diafragmatik kıskaç 44cm’de idi. Üst, orta ve alt özofagusta mukoza ve lümen normaldi. Alt özofagus sfinkter tonusu normaldi. Mide: kardiyada mukoza ve lümen normaldi. Fundus, korpus, insisura angularis ve antrumda mukoza diffüz hiperemik ve korpusta ödemli olarak izlendi. Lümen içerisinde safral sıvı izlendi. Antrumdan(şişe1) ve korpustan(şişe2) biyopsiler alındı. Pilor forme santralize idi. Duodenum: bulbus normaldi. Duodenum ll.segmette lümen ve mukoza normaldi. Tanı: pangastrit , alkalen reflü PATOLOJİ RAPORU: Mikroskobik bulgular: 1)antrumda kayıtlı materyal: 0,2-0,2 cm ölçüsünde 2 adet mukozal doku parçası(1by) 2) korpus kayıtlı materyal: 0,4-0,2 cm ölçüsünde 2 adet mukozal doku parçası(1by) Histokimyasal bulgular: 1-2) histokimyasal olarak uygulanan giemsa boyamasında helicobacter pylori mikroorganizmaları izlenmiştir. Histokimyasal olarak uygulanan PAS/AB boyamasında intestinal metaplazi gözlenmemiştir. Tanı: 1) Mide (antrum), endoskopik biopsi: orta aktiviteli kronik panmukozal gastrit H.Pylori:++ 1 adet aktif Lenfoid follikül görüldü. Metaplazi, Displazi, atrofi görülmedi. 2) mide(korpus), endoskopik biopsi: orta aktiviteli kronik panmukozal gastrit H.Pylori:++ Metaplazi, Displazi, atrofi görülmedi. Hocam değerlendirebilir misiniz Teşekkürler

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Helikobakter pilori gastriti saptanmış helikobakter tedavisi almanız gerekir

14 Ağustos 2021 23:57
BB
Soru Sahibi

Antibiyotik tedavisi verildi verilen ilaçlar tetra 500 sabah2 akşam2, flagy 500 sabah öğle akşam 1, bizmopen sabah2 akşam2 , rabiza sabah akşam 1 birde gaviscon verilmiş onuda kullanmalı mıyım ? Daha önceden antepsin kullanıyordum. Onu bırakmalı mıyım ya da devam mı etmeliyim ? Teşekkürler

15 Ağustos 2021 07:53
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Reflü şikayetiniz yoksa gaviscon antepsin kullanmanıza gerek yok diğerlerini 2 hafta kullanmalısınız reflü şikayetiniz varsa gaviscon ilaveten kullanabilirsiniz

15 Ağustos 2021 18:00
BB
Soru Sahibi

Hocam bende hipotiroidi var bu ilaçların hipotiroidiye bir etkisi olur mu ? İlaçlar bağışıklık sistemini düşürdüğü için haşimatoya sebep olma ihtimali var mı ? Haşimatom yok . Bağışıklık sisteminin düşmemesi için ne yapabilirim? Teşekkürler

18 Ağustos 2021 11:46
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Hipotroidiye etkisi olmaz haşimatoyu tetiklemez sadece antibiyotikler barsak florasını etkileyebilir

18 Ağustos 2021 13:51
BB
Soru Sahibi

Merhaba hocam bir defalığına rabiza yerine prabex kullansam olur mu? Birde bu tedavi tam 14 gün mü olması gerekir? 1-2 gün ekstra uzatsam olur mu tedavinin başarısı açısından?

22 Ağustos 2021 14:47
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Rabiza ile Prabex aynı ilaç Helikobakter tedavi süresi 14 gündür Tedavinin uzamasının faydası bulunmamaktadır

22 Ağustos 2021 18:48