TH
Soru Sahibi
24 Ağustos 2022 14:34

Endoskopi

Hocam merhaba geçen yıl endoskopi sonucu patolojimde instantinal metaplazi çıktı, antibiyotik tedavisi gördüm bir ay önce tekrardan endoskopi oldum; KLİNİK BİLGİ : Ana kanı: (K21.9 - GASTRO-ÖZOFAJiAL REFLÜ HASTALIĞI, ÖZOFAJİTSİZ) mide antrum MAKROSKOPİ : 0.2 - 0.3 cm. çapta 8 adet biyopsi materyali. 8 parça 2 blok takibe alındı./y - Her bloktan alınan kesitlerden 2 adet lam hazırlanıp Hematoksilen- Eosin ve Giemsa boyama yapıldı. TANI : Mide, antrum-korpus; endoskopik biyopsi - KRONIK GASTRIT Inflamasyon: Orta Aktivasyon: Hafif Atrofi: Yok lntestinal metaplazi: Yok Helicobacter pylori: Yok AÇIKLAMA (NOT) : Gastrik pitlerde kıvrımtılanma ve dilatasyon, yüzey epitelinde reaktif değişiklikler mevcuttur. Hastanın kimyasal gastropati açısından değerlendirilmesi önerilir. Hocam rica etsem değerlendirir misiniz.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

ntestinal metaplazi: Yok takibe gerek yok gibi . 5 yılda bir endoskopi yaptırın

25 Ağustos 2022 15:57
TH
Soru Sahibi

"Gastrik pitlerde kıvrımtılanma ve dilatasyon, yüzey epitelinde reaktif değişiklikler mevcuttur." Bu ifade biraz tedirgin etti ne anlama geliyor acaba teşekkür ederim. Hocam

25 Ağustos 2022 16:21
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

GEÇMİŞ OLSUN . AYRINTILI BİLGİ İÇİN DOKTORUNUZA BAŞVURUN

1 Eylül 2022 15:00