EK
Soru Sahibi
14 Aralık 2020 14:13

Endoskobi sonucum

Hocam merhaba , 9 aydır Boğaz’ımda gıcık temizleme ihtiyaçı ara ara midem de acı ağrıma çok fazla gaz şikayeti vardı 5 gün önce endoskobi oldum sonucum şu şekilde : özafagus:N ,Özafagogastrik bileşke ödemli , Kardia:N , fundus:N , corpus:N , Antrum:Hiperemik ödemli, Plyor:N , Bulbus:N ,Post bulber bölge:N , TANı:özafajitis(gradaA) antral gastrit = gastrontoloji uzmanı yaptı endoskobiyi hocam bende reflü olduğunu söyledi doktor ama sebebini söylemedi hocam neden kaynaklı olduğunu demedi, hafif reflü , gastrit var dedi o kadar : bu reflü mide fıtığından mı oluyor internette araştırıyorum öğle diyor onunda tek çaresi ameliyatmış çok tedirgin oldum raporda öğle bişey yaZmıyor ama anlamadım , Yardımcı olabilir misiniz ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Hafif reflün varmış,mide ile yemek borusu birleşkesi normal yerinde yani mide fıtığın yok;bu yönden korkulacak birşey yok ve ameliyatlık bir durumun kesinlikle yok,reflünün nedeni çok çeşitli sen bunları google da bulabilirsin ama kısaca anlatayım; şişman isen ideal kiloya dönmelisin,dokunan yiyecek ve içeceklerden uzak dur(doktor tavsiyesisine göre değil senin gözlemlediğin şeyler),sofradan tam doymadan kalk,gece iki yastıkta ve mide boşaldıktan sonra yat,yani akşam yemeğini yedikten en az 2-3 saat sonra yatmalısın,ağır kaldırma,kabız kaldığında fazla ıkınma gibi, zamanla reflü yakınmaların bunlarla kaybolur,çok yakınman olduğunda bir adet ppi kullan,gastrit için doktorunun biyopsi alması gerekirdi.En büyük gastrit nedeni helikobakter pilori denen bir bakteri.Endoskopik olarak bu bakteri tespit edilme imkanın artık yok,neden çünkü endoskopin yapılmış bitmiş ve tekrarlanmıyacağına göre bu bakteri dışkıda ,kanda veya nefes testleri ile tespit edilebilir,bunların yapılmasını isteyebilirsin. Geçmiş olsun.

14 Aralık 2020 14:37