AD
Soru Sahibi
31 Mart 2017 22:12

EMPTY SELLA NEDİR?

Sayın Hocam ! Lütfen aşağıda yazılan raporu yorumlayıp tavsiyede bulunurmusunuz? Kontraslı MR çekim raporu: Kontraslı Hipofiz MR İncelemesinde; Supraseller sisterna sellar bölgeye herniyedir ve sella bölge ekspense görünümdedir. Hipofiz gland yüksekliği~1mm olup ileri derecede incelemiştir. (empaty sella) Kontraslı incelemede belirgin patolojik kontraslı tutumu saptanmamıştır. Kesif alanına giren serabral parankime de belirgin atrofi bulguları dikkat çekmiştir. Sonuç :Empty sella,serabral atrofi

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Atilla İlhan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Algoloji (Noroloji)

Tek başına MR raporu yorumlanamaz. Hastanın şikayeti nedir? Muayene bulguları nedir? bunlar bilinmeden MR sonucunda bir şeyler söylemek yanlış olur. Örneğin bu raporda bahsedilenler 65-70 yaşında bir kişi için normal değerlendirilebilir. Ancak genç birisi için düşündürücü olabilir.

31 Mart 2017 22:18
AD
Soru Sahibi

Sayin hocam annemin sikayeti unutkanlik hareketlerinde kontrolsuzluk ve kisisel yasam hareketlerinde meleke kaybi cumle kurarken kelime tekrarlari sayilir yas 61 .doktor tansis olarakta servikal disk bozukligu, bas agrisi,hipofiz bezinde belirlenemeyen hareketlilik neoplaizm.lutfen yardimlarinizi esirgemeyin.Fikirlerinize ihtiyacim var.tskler

1 Nisan 2017 00:16
Prof. Dr. Atilla İlhan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Algoloji (Noroloji)

Hipofizde bahsedilen bulgu şikayetleri ile ilgili değil. Ancak beyinde atrofi olarak bahsedilen durum önemli. Atrofinin ne kadar olduğu yeri önemli. Bu yüzden mR görüntüsünü bizzat görmek gerehir. Ayrıca şikayetlerini güzelce sorgulayıp muayene edip ne yapabiliriz buna göre belirlemek lazım. Hastanızı mutlaka getirin görelim. Aksaray uzak değil. Beni telefonumdan arayabilirsiniz. İhmal etmeyin sağlık önemlidir. Geçmiş olsun.

1 Nisan 2017 12:47