ŞZ
Soru Sahibi
17 Şubat 2019 14:21

El ve ayak ölçüleri

Merhaba hocam yaşım 20 babam 170 civarında ben tahmini *** *** ** arasındayım lakin benim ellerim ve ayaklarım babamin elleri ve ayaklarıyla aynı bu durumun bir tanısı var mı ?(birşeyler okuduğumu hatırlıyorum bu durum hakkında) Babamın ve benim elleri 19,5 ayak numarası 42

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Özellikle boy uzunluğu diğer ektremitelerimiz (uzuvlarımız) ile birlikte hem genetik hem de çevresel faktörlerle beraber belirlenir. Son yıllarda gelişen beslenme unsurları ile gelişmiş ülkelerde ortalama boy uzunluğu artış göstermektedir. Yani genlerimizde kodlu olan uzun boylu olma potansiyeli dengeli ve yeterli beslenme ile vücut bulmakta. Boyun farklılık skalası el ve ayak büyüklüklerinden daha fazla olduğundan bu tür farklılıkların daha bariz biçimde gözlenmesi normaldir. Hastalık ya da özellik olarak literatürde tanımlanmış böyle bir durum mevcut değildir.

17 Şubat 2019 14:45