GS
Soru Sahibi
9 Ocak 2024 18:36

Ekstrasistoller

Hocam merhaba. 34 yaşında hiçbir sağlık sıkıntısı olmayan bir bayanım. Son 2 aydır gün içerisinde 40 50 kez oluşan kalp duraksamalari hissetmeye başladım. Aynı zamanda panik atak rahatsızlığım mevcut. Acaba bu ekstrasistolleri kaygı tetikliyor olabilir mi? Duraksama hissettiğimde herhangi bir bayılma, göz kararması ya da başka bir semptom mevcut değil. Sadece o an içim çekiliyor gibi oluyor sanki göğsüm ısınıyor anlık yani bunlar.. sonra normal kalp atışına devam ediyor. Ancak takdir edersiniz ki hayat kalitemi bozmaya başladı. Efor seviyemde bir düşüş yok. Bu ekstrasistoller masum mu başka bir ritm bozukluğuna( atriyal fibrilasyon, ani kalp durması) sebep olur mu. Teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba öncelikle geçmiş olsun, ritim bozukluğunun teşhisi ve sıklığını anlamak adına EKG, 24 saatlik ritim takibi(holter), altta yatan kalp hastalığı açısından EKO yaptırmanız gerekir, Tiroid testleri ve kan seviyenize bakıldıktan sonra öneride bulunabilirim ancak kaygı bu durumu arttırabilir ve şikayetiniz fazlaysa sonuçlarınıza göre tedavi almanız gerekir.

12 Ocak 2024 15:33