PS
Soru Sahibi
6 Nisan 2016 21:57

Ekstrasistol

Merhaba, 10 gün önce ekstrasistol rahatsızlık sebebiyle kardiyolog doktora muayene oldum, ekg ve eforlu çekildi. Mitral kapakta çok az bozukluk tespit edildi, bunun dışında hiçbir sebep bulunamadı. Doktorum mitral konusunun önemli olmadığını ve alaksı olmadığını belirtti. Beloc 25 mg verdi. Özellikle dinlenme sırasında his artıyor. Uzun mesafe koşuyorum ve haftanın 3 günü spor yapıyorum uzun zamandır. Bu şartlar altında spor yapmaya devam edebilir miyim? Sizin yorumunuz nedir acaba bu durum için? Damar tıkınıklığı ekstrasistole sebep olabilir mi? Cevabınız için çok teşekkürler şimdiden. Saygılarımla,

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İlhan Gölbaşı
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun, ekstrasistolleri sigara, stres, kilo alımı artırır. Nadir olarak kalp damarlarındaki ciddi darlıklarda neden olabilir. Ancak bunda eforla göğüs ağrısı ve efor testi pozitif çıkar. sizde efor testi yapıldığı için endişelenecek bir durum söz konusu değil. Ayrıca ekstra sistol olması spor yapmanıza engel teşkil etmez. Sağlıklı güzel günler.

7 Nisan 2016 13:29
PS
Soru Sahibi

Çok teşekkürler yardımlarınız için.

7 Nisan 2016 21:36
Prof. Dr. İlhan Gölbaşı
Kalp Damar Cerrahisi

Rica ederim, geçmiş olsun

11 Nisan 2016 11:51