FM
Soru Sahibi
23 Mayıs 2021 10:42

Ekstra atım

Can hocam kolay gelsin... Hocam son 10 yıldır dönemsel ek atımlarım oluyor bi olmaya bir ay falan sürüyor günde 100 civarı oluyor sonra bi kesiliyor çok nadiren olmaya başlıyor 6 7 ay sonra yine 1 aylık bi periyot başlıyor vs son 10 yıldır böyle hocam...ek atımlarım olduğu zamanlar holter taktırıyorum 150 civarı ves çıkıyor normal deniyordu... 3 yıl önce holterde 7 atımlık 160/dk hızda ventriküler taşikardi görüldü... Sonra 8 defa holter defalarca eko efor ekg kan tahlilleri vs normal...hocam 2 gündür ek atımlar yine başladı hocam aslında sayıca çok olmuyor ama bazen bigemine tarzda veyahut 2 3 tane arka arkaya tak tak oluyor tekrar bi vt olur senkop arrest olur diye çok korkuyorum... En son iki ay önce 18 yıllık bi kardiyolog hocamız 5 dk eko yaptı özellikle sağ kısımları inceledi bi sıkıntı yok dedi efor ekg kanlar da normal çıktı... Hocam geçen hafta kardiyak mr randevum vardı panik ataktan dolayı nabız 130ları buldu bayılayazdım giremedim... Hocam eko kesin bi şekilde temizse ekg'de bi sıkontı yoksa efor normalse bigemine tarzda veyahut bazen olan arka arkaya olan 3 5 atımlık ekstralar tehlikeli olur mu? Uzun süreli bi vt tetiklenme ihtimali yüksek midir? 30 yaşında yarı üvey dayım(annemle anne aynı baba farklı) kalpten vefat etmiş onun dışında ailede ani ölüm kalp hastalığı yok... Çok sağolun hocam

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, geçmiş olsun Arada olan ekstra atımlar elbette çok önemli değil ama bahsettiğiniz VT (ventriküler taşikardi) meselesi önemli. Öncelikle bunun çıktığı holter kaydını görüp gerçekten VT olduğunu teyit etmek isterdim. Eğer böyle bir durum gerçekten varsa ve EKO da normalse yine de kardiyak MR çektirmek uygun olacaktır. Çünkü MR kalpteki yapısal anomalileri göstermekte oldukça başarılı bir yöntemdir. Böyle olası bir anomali,VT sebebini açıklayabilir. Yine de yapısal bir anomali olmadan da VT bazen olabilmekte. Bu durumda elektrofizyolojik çalışma (EFÇ) yapılması da gündeme gelebilir. Şimdilik bu konuyla ilgili bunları söyleyebilirim. Geçmiş olsun.

26 Mayıs 2021 15:36