BE
Soru Sahibi
8 Haziran 2020 10:06

Ekren Evre Sakroilik

Merhaba hocam. Benim yıllardır tekrar eden özellikle bahar aylarında şiddetlenen ağrılarım oluyordu. Ağrı belimin altından başlıyor, sırtın ortasından yukarı ve aşağı bacaklara doğru yayılıyor ve bütün hareketlerimi kısıtlıyor. Bir süre sonra da tutulup kaldığım için acile koşuyorum. Çok yürüdüğümde kalçamın iç kısmında da ağrı oluyor. En son MR çekildiğimde raporda ' Her iki sakroiliak ekleme komşu yüzlerde kortikal silik sınırlı kemik iliği alanı izlenmiştir.Erken evre sakroilit' şeklinde bir değerlendirme yapılmış. Şu anda yurt dışındayım ve aynı ağrılar devam ediyor . Tedavisi için nasıl bir yol izlemeliyim?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Erken evre sakroiliitis ankilozan spondilit denen iltihaplı bel romatizmasını düşündürüyor. Endişe etmeyin çünkü kadınlarda genelde agresif seyreden bir rahatsızlık değildir. Ağrı kesicilere de özellikle ilk dönemlerde iyi yanıt verir. Ağrınız olduğunda bir ağrı kesici alın. Ağrı olmadığında herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yok. Ağrıları kontrol edemezseniz başka tedaviler için bir romatoloji uzmanına başvurun.

9 Haziran 2020 05:45
BE
Soru Sahibi

Teşekkür ederim

9 Haziran 2020 10:35
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun

13 Haziran 2020 09:55