ÖN
Soru Sahibi
7 Ekim 2020 10:59

Ebstein anomalisi

Merhaba hocam ben 46 yaşındayım 2016 da asd ameliyatı oldum triküspit kapak tamiri yapıldı ama tamir iyi olmamış yine kaçak var orta derecede ebstein anomalisi var benim ekomu değerlendirebilirmisiniz lütfen SAĞ VENTRİKÜL ÇIKIŞ YOLU pulmoner arter çıkıyor pulmoner kapak normal subvalvar supravalvar darlık yok PULMONER ARTERLER ana PA genişliği normal PA dalları confluent ve darlık yok DUCTOS ARTETİOSUS kapanmış PERİKARD perikart effüzyonu veya konstriktif perikart bulgusu yok Endokart ta fibroelastoz kapaklarda vejetasyon saptanmadı MYKARD Myokardial noncompaction veya kitle saptanmadı VENTRİKÜL FONKSİYONLARI normal Simpson ile LV EF %65 Tapse 20 mm KALP BOŞLUKLARI sağ kalp boşlukları ve sağ atrium geniş izlendi RVEDd 2.2 cm RA 4.7 4.9 ATRİYO VATRİKÜLER BAĞLANTI Konkordan VENTRİKÜL ARTERYEL BAĞLANTIkonkordan VENTRİKÜLER LOOP VE KONUS D-loop ventriküler yerleşim subpulmonik konus Aort PA UZAYSAL İLİŞKİSİ mutad şekilde SİSTEMİK VENÖZ Dönüş anomali YOKPULMONER VENÖZ DÖNÜŞ anomali yok ATRİYAL SEPTUM defekt saptanmadı AV kapaklar mitral kapak yapısı normal darlık yok yetmezliği eser TRİKÜSPİT SEPTAL LEAFLET KOAPTASYON KUSUR MEVCUT ORTA TY İZLENDİ TY YOLUYLA RV BASINCI 27 MMHG VENTRİKÜLER Septum defekt görülmedi SOL VENTRİKÜL aort çıkıyor çıkmada darlık yok SOL ATRİTUM 35 mm

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Birol Yamak
Kalp Damar Cerrahisi

Orta dereceli TY şu an için herhangi bir girişim gerektirmiyor. Şikayetlerinizin durumuna göre 3 - 6 ay aralıklarla EKO takibi uygundur.

9 Ekim 2020 10:39
ÖN
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim hocam çok sağolun bişey daha sormak istiyorum bu kapak değişimi olunca bana nasıl kapak takılır metal kapak triküspit kapak değişimi için iyi değil diyor İnternette sizin bu konuda öneriniz ne olurdu bu kapak değişimi hakkında bilgi verebilir misiniz size kolay gelsin hocam

9 Ekim 2020 19:45
Prof. Dr. Birol Yamak
Kalp Damar Cerrahisi

Kapak değişimini hiç merak etme. Belki sana hiç gerekmeyecek. Teknoloji hızla ilerliyor. Ameliyatsız kasıktan girerek kapağı tamir etme yöntemleri gelişiyor.

10 Ekim 2020 09:18