ÖN
Soru Sahibi
14 Eylül 2020 10:04

Ebstein anomalisi

Hocam 46 yaşındayım 2016 da asd ameliyatı oldum triküspit kapak tamiri yapıldı ama tamir iyi olmamış yine kaçak var orta derecede ebstein anomalisi var ra 4.7 4.9 RVEDd 2.2 tapse 20 mm ty yoluyla basınç 27 mmhg bunlar siyami ersek teki sonuçlar oradaki doktorlar 6 ay sonra kontrol şimdilik ilaç veriyorlar buradaki kardiyoloğum Lüleburgaz imkan varsa tekrar tamir etsinler diyor yoksa ilerde çok büyük problemlerim olacakmış buradaki cerrahide beni korkuttu çok az zaman olmuş ilk ameliyattan sonra bide bu kapak değişimi olunca ömür çok kısa oluyormuş kısa zamanda pıhtı atarmış diyor hocam bana yardım edin lütfen

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Buğra Harmandar
Kalp Damar Cerrahisi

Ayrıntılı eko raporunuzu gönderebilirseniz değerlendireyim.

18 Eylül 2020 14:35
ÖN
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim hocam Sağ ventrikül çıkış yolu :pulmoner arter çıkıyor pulmoner kapak normal subvalvar supravalvar darlık yok. Pulmoner arterler :Ana PA genişliği normal PA dalları confluent ve darlık yok. Ductos artetiosus :Kapanmış. Perikard :Perikart effüzyonu veya konstriktif perikart bulgusu yok. Endokart :Endokartta fibroelastoz.kapaklarda vejetasyon saptanmadı. Mykard:Myokardial noncompaction veya kitle saptanmadı. Ventrikül fonksiyonları :Normal Simpson ile LV EF %65TAPSE 20mm Kalp boşlukları :Sağ kalp boşlukları geniş ve sağ atrium geniş izlendi RVEDd 2.2 cm RA 4.7 4.9 Atriyo vatriküler bağlantı :Konkordan Ventiküloarteryel bağlantı :Konkordan ventriküler loop ve konus:D loop ventriküler yerleşim subpulmonik konusu. Aort PA uzaysal ilişkisi Mutad şekilde sistemik venöz dönmüş anomali yok. Pulmoner venöz dönüş anomali yok. Atrial septum :Defekt saptanmadı. AV kapak mitral kapak yapısı normal darlık yok yetersizlik min. Triküspit septal leaflet koaptasyon kusur mevcut. Orta TY izlendi. TY yoluyla Rv basıncı 27 mmhg Ventriküler septum:Defekt görülmedi Sol ventrikül çıkış:Aort çıkıyor. Çıkmada darlık yok.

19 Eylül 2020 09:10
Prof. Dr. Buğra Harmandar
Kalp Damar Cerrahisi

Eko sonucunuz Ebstein anomalisi ile uyumlu görünmüyor.

1 Ekim 2020 14:43
ÖN
Soru Sahibi

Hocam doktor sitesinden yazıyorum ya buradan günde Bi soru yazabiliyorum onun için dün hemen yazamadım benim hastalığım eko raporunda öyle yazıyordu ama ebstein anomalisi olmayabilirmiyim benim iyileşmem olurmu hocam bu triküspit kapak değişimi olunca ömür çok kısa oluyormuş bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim eko raporum un böyle olması nasıl bir tedavi gerektiriyor hocam çok sağolun teşekkür ederim

2 Ekim 2020 08:09
Prof. Dr. Buğra Harmandar
Kalp Damar Cerrahisi

Eko sonucunuz Ebstein anomalisi ile uyumlu görünmüyor.

3 Aralık 2020 11:34