Gg
Soru Sahibi
12 Kasım 2013 12:16

düşük ateş

doktor hanım annem 54 yaşında ateşi devamlı 33-34 derece ama hiçbir şikayeti yok gayet enerjik kansızlık tansiyon şeker gibi rahatsızlığıda yok bazen 32 dereceye iniyor ateşi 5 değişik derece ile ölçtük bu durum tehikeli olabilir mi? hastanede hangi bölüme gitmeli ne yapmalıyız?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ayşegül Atak Yücel
Dahiliye - İç Hastalıkları , İmmünoloji

Bu konuda çok az bilgi var maalesef Gül hanım, nadiren doğuştan gelen corpus callosum agenezi (beynin sağ ve sol tarafını bağlayan sinir lifeleri yumağının olmaması) ile birlikte olduğu durumlar (özellikle çocuklarda) tanımlanmıştır, bunların bir kısmı da epilepsi (sara hastalığı) ile ilişkilendirilmiştir. Bazı hastalarda da timus bezi dediğimiz bağışıklık sisteminin bazı hücrelerinin olgunlaştığı bezin iyi huylu tümörü (timoma) ile ilşkili olduğu görülmüştür, bu göğüs tomografisinde görülür rahatlıkla.kalbi normal ritimde ama çok yavaş alan bazı kişilerde de dolaşımın yavaşlamasına bağlı ateş düşüklüğü saptanmıştır. Enfeksiyon açısından bakıldığında bazı belirtisiz HIV hastalarında ve hepatit C2nin başlangıç evresinde de benzer durum görülmüştür. Ama ben 54 yaşına kadar bu şekilde yaşamış annenizde bu durumlardan birinin olma olasılığını çok az olarak düşünüyorum, sadece bir akciğer grafisi çekilerek timus gövdesinde büyüme olup olmadığına bakılabilir belki. Sağlıcakla kalın,

12 Kasım 2013 17:57