YS
Soru Sahibi
23 Nisan 2018 15:36

Durduramıyoruz...

Merhabalar, benim 3 yaşında bir oğlum var aşırı tırnak yeme alışkanlığı var ellerini oyalayamıyoruz tırnakları acımaya başladığından beri tırnak etlerini yemeye başladı şu anda hem tırnak yiyiyor hem saçıyla oynuyor hemde kulaklarıyla bunun hiçbir şekilde önüne geçemiyoruz ailede örnek bu davranışı sergilemiyoruz anne baba ayrı yaşıyoruz babayı çok uzun sürede görüyor bu konuyla ilgilş yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Tırnak yemenin temelinde çocuğun bazı streslerinin, endişelerinin, kaygılarının olduğu nedeni yatar. Bunun çözümünün ve analizinin öncelikle yapılması uygun olacaktır. Bununla birlikte, çocuğunuzun sürekli oynayacağı yada ilgileneceği, meşgul olacağı bazı etkinlik ve materyaller ona vermelisiniz. Sürekli onlarla ilgilenebilmesi sağlayınız. Elinden düşürmek istemeyeceği şeyler bulunuz. Yine mutlaka bir kursa, anaokuluna vb. bir gruba girmeli. Dikkati başka alanlara kaymalı, başka kişilere yönelmeli. Kızarak, bağırarak değil, ortamını, ilgi alanını değiştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Enerji ve sıkıntısını materyallere aktarabilmeli. Resim yapmaya, legolara, puzzlara, oyun hamurlarına yönlendiriniz. kağıt kesme, boyama, katlama vb. çalışmalarla çok yoğunlaştırmalı, tüm zamanını almasını sağlamalısınız. Oğlunuza sevgiler.

25 Mayıs 2018 11:16