YE
Soru Sahibi
2 Aralık 2016 22:41

DuodenitGastrit ve Endoskopi raporu hk

Merhabalar hocam, gegirme, hafif bulantı ve ağızda tükürük artışı nedeniyle reflü şüphelerinden dolayı bir çok dahiliye doktoru gezdim, endoskopi olmamı önerdiler ve oldum oldum. Ama midemle ilgili hiç bir şikayetim yoktu, ne olduysa prozac isimli antidepresan ilaci kullandıktan sonra oldu. 1,5 2 ay sonra ağızda tükürük artışı ve yutkunma isteği ve bunu hissetme oluştu bende. Midemle ilgili acı da ekşi de yesem, yanma, ekşime, ağrı, yediklerin ağıza gelmesi, acı ekşi su gelmesi gibi sorunlarim hiç yok hocam. Endoskopi sonuç şu şekilde. Özafagus: Özofagusta mukoza renk ve görünümü normaldir. Z hattı 40 cm de geçildi. Diyafragmatik kıskaç fonksiyone görünümde olu 40 cm de geçildi. Mide: Mide sekresyon miktarı, peristaltizm ve tahliyesi normaldir. Fundus ve korpus pili yapısı normal görünümdedir. Mide mukozası korpus ve antrumda ödemli ve hiperemiktir. Pilor formedir. Doudenum: Bulbus forme, ödemli ve hiperemilk görünümdedir. Postbulber bölge mukoza renk ve görünümü normaldir. CLO test: Takipte (-) Sonuç: Gastroduodenit. Bakteri vs de çıkmadı midemde. Özel bir hastanede gastroenteroloji uzmanı tarafından oldum endoskopi işlemini, başarılı bir endoskopimi hocam işlem? Korkulacak bir durum var mı? Ve bir de midem de ki asit fazlalığını anksiyeteme, panik atağıma , stress ime bağladı. Bu arada psikolojik tedavide görüyorum. Mide icin Tedavi olarak sadece Duolans ve Tranko buskas ilaclarini verdi. Ama ben gaviscon, antepsin gibi şuruplarda tüketiyorum, durumumu takip eden dahiliye doktorumda önermişti. Sizin tedaviye yönelik farklı bir öneriniz olabilirmi hocam? Duolans bittikten sonra hangi mide ilacına dönmemi önerirsiniz? veya duolans'a devam mı edeyim? Diyete çok dikkat etmeme gerek var mı? Önemli bir durummu bu gastroduodenit tanısı hocam, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygilar sunarim. Endoskopi görsellerim bunlar: http://i.hizliresim.com/MoY5R1.jpg http://i.hizliresim.com/5L9rn5.jpg Mecburen farklı konu seçtim hocam. teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Meral Şen
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Emre bey geçmiş olsun..Gastroduodenit mide ve onikiparmak bağırsağının iltihabı demektir, ilaçlar ile kısa sürede düzelir. Gastroenteroloji bölümünde tedavinize devam etmenizi öneririm...

2 Aralık 2016 23:54