OZ
Soru Sahibi
8 Temmuz 2014 21:19

dolgu

merhaba.8 yaşındaki oğluma 2 yıl önce dolgu ve kanal tedavisi yapıldı.fakat son bir yıldır dolguları sürekli düşüyor.doktoru dişlerini sıktığını söylüyor.1 ay önce yapılan dişi bugün yine düştü.bu durum normal mi.yoksa dişçimle ilgili bir problemmi var anlayamadım.bilgi verirseniz memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim. iyi günler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Remzi Ülgen
Diş Hekimi , Koruyucu Diş Hekimliği (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocuk dişleri erişkin dişlerinden farklıdır. Özü büyük, dişin sert dokusu daha incedir. Dolgu için derin ve tutuculuğu uygun kavite açmaya çalışılırsa dişin özü kolayca açılır ve dişte aşırı ağrı olur. Zaten süt dişleri de kurallara uygun dolgu yapmak için oldukça küçüktür. Bir de çürük büyükse dolgu daha kolay düşer. Hekiminiz dişte fazla derin kavite açmamaya çalışıyordur. zaten 8 yaşındaki bir çocuğa uygun dolgu yapabilmek için uzun süre çalışmak da kolay değildir. Çocuğu korkutarak sağlam dolgu yapmaktansa çocuğu korkutmadan fazla sağlam dolgu yapmamayı tercih ediyor olabilir hekiminiz... bu da bir yaklaşımdır. Bu hekimin erişkin dişlerine yaptığı dolgular elbette bu kadar kolay düşmüyordur. Sorununuzu anlatarak çocuğunuza tekrar ve daha sağlam dolgu yaptırabilirsiniz. Bu arada çocuğunuzun dişlerini de florlatmayı ihmal etmeyin. Geçmiş olsun. Sağlıklı günler dilerim.

9 Temmuz 2014 10:41