gs
Soru Sahibi
6 Ekim 2013 13:56

doğum sezeryan

merhabalar nasipse bu ayın 10unda sezeryan olacağım doktorum genel anestezi olmamdan yana rahatlık açısından ama ben epidural anestezi olmak istiyorum sebebi de 12 yaşında içkananası geçirdim ve dalağım alındı genel anestezi sorun yaratır mı cevabınız için teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Sevgi Kesici
Anestezi ve Reanimasyon

Merhaba, dalak ameliyatı olmanız genel anestezi vermemizde ekstra bir sorun teşkil etmez. Anestezi doktorunuz sizi ameliyat öncesinde muayene edip size uygun anesteziyi tercih edecektir. Ancak bütünüyle bakmamız gerekirse ameliyat enfeksiyon riskini etkileyebilir. *Dalak bağışıklık sistemimizde rol oynayan önemli bir organdır. Splenektomi (yani dalağın alınması) ameliyatınızdan sonra 15 yıl geçmiş olsa da nadir de olsa sistemik enfeksiyon geçirme riski vardır. Ancak bu konuda daha detaylı bilgi için jinekoloğunuza başvurunuz. Çünkü doktorunuz olumsuz bir durum gelişmemesi için gerekirse profilaktik antibiyotik kullanımı veya gerekli diğer önlemleri alacaktır. Ayrıca splenektomili olduğunuzdan dolayı ameliyatınızdan sonra da ömür boyu enfeksiyonlar açısından normal popülasyona göre biraz daha riskli grupta olduğunuzu unutmamanız gerek. Ancak önlemlerinizi almaya devam ettiğiniz sürece sorun yaşamazsınız. Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

6 Ekim 2013 17:18