ab
Soru Sahibi
4 Temmuz 2017 14:37

doğum kontrol hapını nasıl kullanmam gerek ?

merhaba erkek arkadaşmla ilişkiye giricem prezervatif kullanmak istemediğimden doğum kontrol hapı kullanmayı düşünüyorum fakat nasıl kullanicagim hakkında hiç bir fikrim yok öncelikle hangi doğum kontrol hapini tavsiye edersiniz ? ve ilişki sadece bir kerelik olucak hapı ne kadar süre kullanmam gerek yani tabletin bitmesi falan gerekir mi sonuçta bir kerelik olucak düzenli bir ilişki değil ve ilişkiden hemen sonra alınırsa sorun olur mu yoksa adetin ilk günü mu kullanmam gerekir acil dönüş olursa sevinirim şimdiden teşekkürler. :)

1 cevap
Cevaplar (1)

İyi günler Zeynep Hanım Öncelikle düşük hormon dozu olanları tercih etmenizi öneririm. Hemen hepsinin koruyuculuk düzeyi aynı. Sürekli bir ilişkide genellikle tek bir kez cinsel birleşme olmaz. Her seferinde ertesi gün hapı kullanmak sağlığınıza zarar verebilir. Yine de tek bir ilişki olacağı konusunda kararlı iseniz yüksek hormon düzeyi içeren ertesi gün hapını eczanelerden temin etmek mümkündür. Acil korunma için ilk 72 saat içinde ertesi günü hapı kullanabilir veya rahim içi araç uygulanması için kadın doğum uzmanı olan bir merkeze başvurabilirsiniz. Aile hekimliği merkezlerinde ilk adet günleri dışında rahim içi araç uygulanmamaktadır. Eczanede ertesi gün hapı bulamadığınız takdirde veya bulduğunuz ilaca güvenemiyor iseniz ertesi gün hapı olarak 50 mg östrojen içeren kombine doğum kontrol hapından iki adet ya da 30 mg östrojen içeren kombine doğum kontrol hapından dört adet hap alıp aynı dozu 12 saat sonra tekrar alabilirsiniz. Doğum kontrol hapının bu şekilde kullanımı gebeliği önlemede kısmen etkilidir ancak istenmeyen gebelikte düşüğe sebep olmaz. Sadece östrojen içeren hapları ertesi gün hapı olarak kullanacak iseniz 50 mcg ya da 80 mcg etinil östradiol içeren haplardan günde12 saat arayla yani günde iki kez 5 gün süreyle kullanabilirsiniz. Sadece progesteron içeren hapları ertesi gün hapı olarak kullanacak iseniz 2 doz 750 μg levonorgestrol içeren haplardan günde12 saat arayla yani günde iki kez kullanabilirsiniz Doğum kontrol hapları her gün kulanıldığında %100'e yakın koruyuculuk sağlar. Ancak ertesi gün hapı şeklinde acil kullanıldığında bu düzeyde koruyuculuk sağlamaz. Sürekli ilişkide adetin birinci günü düşük dozlu bir doğum kontrol hapı başlamanızı ve 21 günlük paket ise ilacınız bittikten sonra bir hafta ara verip 8. gün diğer pakete başlamanızı öneririm. Pakette günleri veya birkaç renkli ilaçlar içeren paketlerde ilaç numaralarını takip etmeniz, ilaçları her gün aşağı yukarı aynı saatlerde almanız önerilir. Doğum kontrol haplarının kullanımı ilk ay düşük olacaktır. Bu nedenle beraberinde prezervatif de kullanmanız gerekecektir. Tek gecelik ilişkilerde enfeksiyon riski gebelik riskinden daha önemli bir sorundur. Bu nedenle sizin için çok kesin bir sakıncası yoksa erkek arkadaşınızın prezervatif kullanması her ikinizin cinsel sağlığı için daha uygun bir yol olacaktır. Cinsel yola bulaşan ve tedavisi mümkün olmayan bazı enfeksiyonlardan korunmak için en uygun aile planlaması yöntemi prezervatif kullanılmasıdır. Yüksek doz doğum kontrol ilacı kullanımından sonra en sık görülen yan etkiler bulantı ve kusmandır. İlaçların yan etkileri konusunda aile planlaması danışmanlığı veren bir merkezde danışmanlık hizmeti almanızı, 35 yaşın üzerinde iseniz doğum kontrol haplarını kullanmaktan kaçınmanızı öneririm. Saygılar Uz. Dr. Kıymet Köybaşı

4 Temmuz 2017 16:53