AH
Soru Sahibi
27 Mayıs 2020 16:19

Doğum kontrol hapi

Kolay gelsin benim birkaç sorum olacak. 21 Temmuz 2020 de evlenecegim. Yakın zamandaki adet tarihimin 1. Gunj ise 1 Haziran 2020. Ben kadın doğum uzmanına gittim, ultrasonla baktı ve bir sorun ol.adigini söyleyerek Yasmin adında doğum kontrol hapını verdi. Bunu onumuzdeki adetimin(yani Haziran ayinin basindaki adetimin) 2. Veya 3. Gunu baslayabilecegimi soyledi. 1. Sorum.... Internette birçok doktor bu ilaçlara adetin 1. Gunu başlanması gerektiğini yoksa korunma olmayacağını söylemiş. Ben de mi 1. Gunu başlasam daha iyi olur? Ne yapmamı, adetinin kaçıncı günü başlamamı önerirsiniz? 2. Sorum... Adetimin 1. Gününde de başlasam 3. Gününde de başlasam düğün haftamda yani 21 temmuz ile 27 Temmuz arasında adet olmuş oluyorum. O arada 2. Kutum bittikten sonra hiç ara vermeden 3. Kutudan da 7 tane hap içsem sonra 7 gunluk ara verip 4. Paketten başlasam olur mu? Bu şekilde de korunmuş olur muyum?

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Ayşe Akbulut
Kadın Hastalıkları ve Doğum

merhaba oncelikle hayırlı olsun ,1.sorunuz i.in adetli olmanız yeterli ama sizin de deiğiniz gibi yaygın kullanım ilk gunu baslanması 2.sorunuz için adetinizi atlamak için ara vermeden kullanabilirsiniz sorun olmaz

10 Haziran 2020 13:25
AH
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim, bir sorum daha olacak. Ben Yasmin kullanıyorum ama onunla aynı zamanda her gün çobançantası çayı içmem yasminin koruyuculuğunu azaltır mi acaba? Çobançantası çayı adet sancısı çeken ve aşırı kanaması olan kişiler için kullanilabiliyor. Internette de bununla ilgili birçok yazı var. Ben hemoroid icin kullanmayi istiyorum. Yaşamının koruyuculuğunu azaltabilir mi?

14 Temmuz 2020 01:16
Op. Dr. Ayşe Akbulut
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bitki Kerim potansiyeli farkli olabiliyor, bu yuzden ilacinizin etki mekanizmasini bozabilir, ancak cayinizi Sabah ilacinizi aksam icerseniz aradaki sure etkilesimi minimuma indirir

14 Temmuz 2020 06:34