KA
Soru Sahibi
7 Aralık 2020 23:19

Doğru ilaç kullanımı

Atila Bey merhabalar ve iyi çalışmalar. Bir sorum olacaktı? OKB sorunumdan dolayı doktorum lustral 50 mg yazdı, ilk 4 gün yarım, sonra tam kullan dedi. Bir okb hastası olarak duyduğum herhangibir bilgiyi doğru veya yanlış kafaya takıyorum. Kaynaklarına güvenmediğim bir kaç yerde, insanların kilosuna göre ilaç dozu ayarlanmalı diye birşey duydum. Ben 190 cm yüksekliğinde 80 kg ağırlığındayım. Bu duyduğum bilgi doğru ise 50 mg tam anlamıyla bana yarama olasılığı nedir? Eğer böyle bir durum (söz konusu değil ise) ilaç hakkında pek fazla birşey demeye gerek kalmıyor.. Esenlikler dilerim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Atila Karaalp
Tıbbi Farmakoloji

Sayın Alparslan bey: Klinik araştırmalarda ilaçların dozları belirlenirken çok farklı dozlarda test edilirler. Sizin kullandığınız ilaç olan sertralinden örnek verelim. Bu ilaç 1, 5, 10, 25, 50, 100, 300, 500 mg dozlarında test edilir. Ortaya çıkan etki ve yan etkiler derlenerek optimum (yani azami etki, asgari yan etki oluşturan) bir doz belirlenir ve bu şekilde diğer fazlarda test edilir. Çoğu ilacın dozu (bu nedenle) hastanın kilosuna göre ayarlanmaz. Bu nedenle sizin kilo hesabı yapmanıza gerek yok (sertralinin dozun kiloya göre ayarlanmalı bilgisini nereden edindiyseniz lütfen itibar etmeyiniz). Bu ilacı 50 mg kullanmanız durumunda çok büyük bir oranda yarayacaktır, bütün bu şüpheleriniz aslında altta yatan hastalığınızdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hekiminize güveniniz ve ilacın etki göstermesini sabırla bekleyiniz (çünkü bu ilaçların etkileri iki-üç hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Sağlıklı günler dilerim.

8 Aralık 2020 13:33