ÖE
Soru Sahibi
27 Şubat 2015 15:03

Dizanteri ve tedavisi

Hocam Kolay Gelsin, Oğlum 9,5 aylık ve 11 kg. sümüksü ve kokulu ishal yapıyordu. doktorda testlerde gaita entamoeba histolyica adezin sonucu dispar kistleri görüldü doktor amipli dizanteri olduğunu söyledi ve10 gün 200 ml nidazol (3*1) günde kullandık 13. günde tekrar tahlil yaptırdığımız da parazit ve yumurtası görülmedi. fakat ilaç bitiminden 9 gün sonra aynı şikayetler başladı (ishal, sümüklü ve kokulu kaka, gaz hareketleri artışı, ıkınma), bu kere çocuk enfeksiyon doktoruna gittik tahlil sonucunda E(Adenovirus = negatif, Rotavirüs antijeni Nrgatif) yine entamoeba dispar kistlei görüldü.çocuk enfeksiyon uzmanı herhangi bir ilaç vermedi sadece diyet ve susuzluğa karşı takip edin dedi.bu formun hastalık yapmadığını ve ilaç kullanmak gerekmediğini söyledi.çocuğun durumu iştahı açık, anne sütü alıyor, bazen huzursuzluğu oluyor. hocam acaba en son tedavi doğrumu, ishal olduğu için endişeleniyorum başka ilaç kullanmamız gerekirmi veya başka tahlil tedavi gerekirmi, ishal ne kadar gün sürerse doktora götürelim.Teşekkürler iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba, amip kirli kaynatılmadan içilen sulardan geçer. Su kaynağınızı değişirin, pişmeden yikayarak yenilen besinleri sirkeli suda bekletin. Tekrar ederse çocuk gastroenteroloji uzm. (üniversitede var) gidin. Geçmiş olsun

1 Mart 2015 21:03