sf
Soru Sahibi
14 Mayıs 2016 12:25

diz kapagi sivi toplamasi

Hocam merhabalar . Annemin sag bacağında kemik erimesi var annem 42 yasında diz kapakları sıvı toplayıp sisti 3 tane doktora gittik birisi sıvının alınıp yerine baska bir sıvının getirilmesi gerektiğini söyledi şeker hastası oldugu icin baska bir doktor kendi doktoruna git Dedi bir diğeri ben bunu alamam daha kotu olur Dedi bizde cok şaşkınız ne yapmamız gerekiyor bizi aydınlatabilir misiniz tesekkur ederim .

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Tüzüner
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Feyzullah bey, İyi günler. Diz içinde sıvı var ise tanı amaçlı bu sıvıdan örnek alınabilir. Bunun dışında kısmen boşalma ilaç vermek için düşünülebilir. Boşaltalımda iyilleştiririz gibi tedavi amacıyla bu işlem yapılmaz çünki tekrar aynı sıvı oluşur. Yazdıklarınızdan ilk hekimin tedavi amaçlı bir ilaç yapma öncesi bir miktar sıvı almayı düşündüğü, ikincisinin ponksiyon yapmadan genel muayene ve şeker hastalığı tedavisi için başka hekime yönlendirdiği anlaşılmakta. Sonuncu hekiminde boşaltma amaçlı girişim yapmaması da anlaşılabilir bir durum. Sorunun adı konmamış olduğu için her bir tutum kendi içinde doğru kabul edilebilr. Size güvendiğiniz bir hekimin önerileri doğrultusunda hareket etmenizi ve anlamadığınız hususlar hakkında sorarak bilgi edimeye çalışmanızı öneriririm. Sağlıklı günler dileklerimle

14 Mayıs 2016 16:29