tn
Soru Sahibi
14 Şubat 2014 11:44

diyet

iyi günler doktor hanım 19 aylık bebeğim var kilo vermek istiyorum diyet yapmak istiyorum ne önerirsiniz

1 cevap
Cevaplar (1)

Neslihan Hanım Merhaba , Genel olarak ele almamız gerekirse ; Öncelikle yatış , kalkış saatlerinize göre düzenli bir beslenme programı oluşturmalıyız . Sabah kahvaltısını mutlaka alın. Ana öğünler arasını 4-5 saat ara öğünleri de 2,5-3 saat aralığında planlamalıyız.Akşam yatmadan önce son yeme işlemini 3 saat öncesinde bitirin . Her besin grubundan tüketmeli ve renkli beslenmelisiniz. Yağlı etler,sütler,peynirler ,soslu yemekler , kızartmalar , hamur işleri vb. uzak durmanız gerekir. Öğlen iki dilim tam buğday/çavdar/çok tahıllı vb. ekmek arasına beyaz peynirli veya light kaşarlı bir tost yenebilir veya çavdarlı/tahıllı sandviç ekmeği arası 80 g lık bir ton balığı veya el büyüklüğünde bir tavuk veya 2-3 köfte veya et konabilir yanına da bir ayran veya yoğurt tercih edilebilir, biraz marul ve domates vb de eklendiyse hem lezzetli hem de doyurucu bir öğün. Veya kıymalı bir sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği olabilir. Öğlen bir sandviç yaptıysak akşam mutlaka bir sebze yemeği tercih etmelisiniz , yanına gene biraz yoğurt , 1-2 dlim ekmek vb. tercih edilir. Pilav, makarna , patates vb bir müddet uzak kalabilirz .ya da 2 kaşık kadar kulllanıp 1 dilim ekmek eksik yersiniz . Ara öğünlerde taze veya kuru meyveler , ufak yoğurtlar , grissini , galeta , ceviz , fındık , badem 8-10 adeti geçmemek şartıyla tüketilebilir. Su alımınızı arttırn 1,5-2 litre arası . Bitksel çaylardan yeşil çay , adaçayı , kuşburnu vb. içilebilir. Kahve ve çaylar şekersiz tercih edilmeli . Fiziksel aktivitenizi arttın . Haftada en azından 2,5 saat yürüyün .

15 Şubat 2014 11:36