ÖD
Soru Sahibi
9 Ekim 2014 18:56

Divertikülit tanısı.

İyi günler, Eşim 49 yaşında. Akut karın ağrısı şikayetiyle acile gittik. crp si 184 wbc 13.3 çıktı. Doktor bize cipro ve buscopan verip eve gönderdi. Fakat eşimin ağrısı azalmadı. Bu kez gastroenteroloji bölümüne gittik usg ve en son bilgisayarlı tomografi çekildi. Tanı şöyle : Sigmoid kolonda yaklaşık 8 cm.lik segment boyunca konsantrik tarzda belirgin duvar kalınlık artışı komşuluğundaki yağlı planlarda inflemasyona sekonder olabilecek dansite artışı çizgilenmeler ve hafif heterojenite ve komşuluğunda minimal serbest mayi izlenmiştir. Tanımlanan görünüm divertikülit lehine değerlendirilmiş olup klinik-laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirme ve uygun tedavi sonrasında inceleme önerilir. Gastroentereloji dr. u ciproya devam etmemizi söyledi. Karın ağrısı ve ateş devam ediyor. İnternetten okuduğum makalelerde konunun Genel Cerrahi alanına girdiğini gördüm. Tanı hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum, biz hangi bölüme gideceğimizi bile bilmiyoruz bu konuda dahi bilgilendirilmedik. Saygılarımla Deniz Özmen.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Divertikülit atağı tanımlıyorsunuz Deniz hanım. Bu nedenle antibiyotik tedavisi gerekirse barsakların istirahati ön plandadır. Bu dönemde posalı yani lifli gıdalardan uzak durmalısınız. 4-6 hafta sonra kolonoskopi ile değerlendirilip strateji belirlenmelidir. Bana uzaksınız. Kolorektal cerrahi alanında deneyimli bir cerraha başvurmanızda fayda var. Sevgiler... Doç. Dr. Sezai Leventoğlu www.colo-proctology.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (*** *** ** (Asistan Gamze hanım mobil tel) (*** *** ** (kişisel cep)

10 Ekim 2014 09:14
ÖD
Soru Sahibi

Dr. Bey çok tşk ederim. İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz bir doktor var mı? Herşey için tşk ederim. Hayırlı cumalar

10 Ekim 2014 09:34
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Prof. Dr. Dursun Buğra ile iletişim kuarbilirsiniz. Sevgiler...

10 Ekim 2014 11:43