öa
Soru Sahibi
11 Şubat 2013 21:25

dışkı kaçırma

Merhaba benim sorunum oğlumun dışkı kaçırma sorunu. Bunu önceleri pek önemsememiştim fakat 4 yıldır aralıklarla devam edince endişelenmeye başladım.Oğlum şu anda 10 yaşında Bundan rahatsız da oluyor fakat ne yapacağımı bilmiyorum.Bu sorun tam olarak benim işe başlamam ,oğlumun da ilkokula başlamasıyla başladı.Bu konuda beni yönlendirirseniz çok mutlu olurum

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Hesna Gül
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

merhaba... tuvalet eğitiminin tamamlanması sonrasında,bir stres dönemiyle başlayan ve devam eden böyle bir sorun gerçekten hem ebeveynler hem de çocuk için can sıkıcı bir durum.. öncelikle sabah,öğle ve akşam yemeklerden sonra tuvalete giderek en az 10 dakika boyunca ıkınmasını ve tuvaletini yapmaya çalışmasını öneririm. ayrıca kabızlık yapabilecek yiyeceklerden uzak durması da önemli. tabiki halen bu durumun devam etmesine neden olan stresler ve başaçıkma yöntemleride konuşulup belirlenmeli.. sağlıklı günler..

12 Şubat 2013 16:17