YK
Soru Sahibi
26 Ocak 2019 22:54

Dişde beyaz lekeler

Merhaba hocam. Dişlerimde beyaz lekeler farkettim fırçalayarak götürmeye çalıştım. Taş gibi katı.sizcr bunlar ne olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Sevgin Şen
Diş Hekimi

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Diş üzerindeki beyaz lekelenmeler eğer önceden de var ise çocukluk döneminde oluşmuş, hastalık antibiyotik kullanımı veya genetik lekeler olabilir. Bunlar diş hekimi işlem yapmadan sadece fırçalama ile giderilmez. Eğer beyaz lekeler sonradan oluştuysa çürük öncesinde bakteriler tarafından oluşturulan (beyaz nokta lezyonu) dediğimiz çürüme öncesinde diş mine dokusunun hasarlanmasından kaynaklı lekelerdir. Bu lekeler diş hekimi tarafından remineralizasyon veya dolgu gerekirse dolgu tedavisi ile giderilir. Geçmiş olsun. Diş Hekimi Sevgin ŞEN

28 Ocak 2019 01:27