26 Kasım 2015 11:29

Dis gebelik

Hocam Merhaba, Su anda dis gebelik geciriyorum ve gecen cumartesi metotreksat 80 mg igne oldum, igne olmadan once beta hcg degerim 638'di, ıgneden sonrakı dun yani 3,5 gun sonunda beta hcg'm 838'e cikti. Bu artisi doktorum normal buldu ve asil onemlı olan 1. Haftanin sonundaki kan degerimmis. Igne ne zaman etkisini gosteriyor, neden 4. Gunde boyle bir artıs olmustur? Ve dun aksamdan beri karnımda hafıf bir agrı var bu neden olur? Donus yaparsanız sevınırım. Iyı Calısmalar,

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Birgül Karakoç
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Değer yükselme eğiliminde olabilir ilk 4-5 gün, sonrasında düşer. Ancak yine de doktorunuzla görüşün, ağrınız artarsa mutlaka bakılmalı.

26 Kasım 2015 18:56
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba, dış gebeliği ilaçla 0'ladık fakat kontrole gittiğimde 2 hafta içinde 2 tane yumurtalıkta kist cıktı 30-35 mm boyutunda ve bu arada dıs gebeliğim 0'landıktan 2 gün sonra regl oldum ve yoğun kanamam var, doktorum regl iken bana ca 125 yaptı ve deger 42 cıktı, acıklama olarak riskli bir durum yok sigara, enfeksiyon, kist, regl doneminden olur dedi, cıkolata kıstı de olabilir dedi fakat net bir yorum yapamadı ve dogum kontrol hapı verdi. Bu ilacı kullanmak istemiyorum yasım 34 zaman kaybı yaratacak gibi geliyor, zamanla vucuttan atılmaz mı, regl sürecinde ya da bitiminde küçülmez mi? Cok erken degıl mı hemen hap almak için?

26 Aralık 2015 16:57
Op. Dr. Birgül Karakoç
Kadın Hastalıkları ve Doğum

bir sonraki adet sonunda kontrole gidin ve bakılsın, ona göre doktorunuzla görüşün.

26 Aralık 2015 17:12