uG
Soru Sahibi
19 Şubat 2019 17:19

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Merhaba 2015 yılında burun tıkanıklığı sebebiyle hastaneye gittim, Septum deviasyon sebebiyle ameliyat oldum 2-3 ay nefes alışım düzelir gibi olsada tekrar tıkanıklar başladı. Gece uyuyamama sürekli yorgunluk baş ağrılarına dayanamaz oldum ve bu sorunlara burun spreyi bağımlılığıda eklendi 1.5 yıl boyunca burun spreyi kullandım. (iliadin) İnternette okuduğum makalelerde burun spreylerinin ne kadar tehlikeli olduklarını gördüm ve net bir kararla bu bağımlılığımdan kurtuldum. 1-2 ay sonra burnumun tek tarafı açıldı. Ama çok nadir olarak açılıyor doktora gittim ama ilgilenmiyorlar 2 kere MR çektirdim raporlarımı paylaşıyorum. Şimdiden bütün KBB doktorlarımıza teşekkür ediyorum. *** *** ** TARİHLİ MR RAPORUM Sol etmoid ve sfenoid sinüslerde kronik sinüzit ile uyumlu mukozal kalınlaşmalar görülmektedir. kemik strukturu tabii olup, sinüs kemik konturlar muntazamdır. Her iki alt ve orta konka hipertrofileri bilateral olarak mevcuttur. nasofarinks hava kolonu açık olup, kitle lehine bulgu gözlenmemiştir. *** *** ** TARİHLİ MR RAPORUM İnceleme: Etmoid sinüs sağ posterior grup hücrelerde daha belirgin olmak üzere bilateral etmoid, maksiller ve sfenoid sinüste mukozal kalınlık artışları mevcuttur. Bunun dışında paranazal sinüslerin aerasyonu tabiidir. Bilateral fronto ethmoidal reses ve osteomeatal kompleksler açıktır. Nazal septumda hafif 'S' şeklinde deviasyon mevcuttur. Orofarengeal bölgede patolojik görünüm saptanmamış olup, çevre yumuşak dokular doğaldır. Saygılarımızla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kemal KEF
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Sn. Ulusoy, geçmiş olsun. Sağlıklı ve yeterli nefes almak kaliteli ve iyi bir yaşam için çok önemlidir. Anlattıklarınız ve MR raporunuzdan aktardığınız bilgiler ışığında size şunu söyleyebilirim: Bulunduğunuz bölgede bir KBB uzmanı arkadaşımıza giderek burun pasajını daraltan konka büyümeleri için yardım isteyebilirsiniz. Radyofrekans ile konkalara müdahale edilebilir. Burun septumu tekrar değerlendirilebilir. Benim yardımımı isterseniz ve ulaşımınız zor olmayacaksa Keşanda çalışıyorum. Sağlıkla kalın. Saygılarımla.

19 Şubat 2019 20:40