ÜM
Soru Sahibi
10 Eylül 2014 09:07

DEMİR EKSİKLİĞİ BESLENME

hocam saygılar . oğlum 39 aylık karın ağrısı şikayetiyle kan tahlili yaptırdık. gaitada çıkmamasıa rağmen belirtiler parazitmiş. ayrıca ileri derecede gaz problemi çıktı ama asıl sorum şu. benim oğlum hemen hergün en az 2 yumurta ev yapımı yoğurt bolca kuru spoğan. ayda 1 kiloya yakın ceviz, yarım kilo bal hergün 2-3 köftelik kıyma ve en az bir kaşık pekmez yiyen bir çocuk. ama demiri inanılmaz düşük çıktı. psikolojim bozuldu . bu kadar itina ile bakılan bir çocukta neden böyle bir sonuç çıkar anlamadım. değerleri kreatinin 0,24 normal aralık 0,3-0,5 demir 49 normali *** *** ** ferritin 5,65 normali *** *** ** lenfosit 4,19 normali 1,5-4 monosit 11,1 normali 2,5-11 nerede yanlış yapıyoruz acaba cvp bekliyorum. teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

merhaba, demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık (her zaman kansızlık tabloya eşlik etmeyebilir) 1. yetersiz demir içeren bezin alımına ---- bu sizde yok (yazdıklarınıza istinaden) 2. yetersiz demir emilimi (bazı barsak hastalıklarında olabilir) 3. vücudun bir yerinden olan kanama 4. bazı kan hastalıklarına bağlı olarak gelişebilir. parazit tedavinizi yaptırın. Büyümesi (boy - kilo yaşına uygun ve üzerinde ise) bir kan hastalıkları dr. una danışın (hematoloji) boy kilo yaşına göre ortalamanın altında ise çocuk gastroenteroloji uzm. danışın sağlıklı günler

15 Eylül 2014 21:56