KA
Soru Sahibi
2 Ocak 2021 20:49

Değişik davranışlar

Hocam 33 aylık oğlum var. Tırnak kemiriyor, yalama davranışı yapıyor, tükürüyor. Bu şekilde garip garip davranışlar edindi. Sebebi ne olabilir? 15 aylıkken bakıcı sorunumuz oldu. Hem şehir değiştirdik. Uyuturken kulagimla oynuyor. Ne yapsam bırakmadı. Ben çok bunaldım..neler yapabilirim. Terapi almalı mıyız?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Bu tür davranışlar görerek öğrenilir. İstenmeyen davranışlarını değiştirmeyi öğreteceksiniz. İstenmeyen davranışların yanlışlığını ona anlatacak, davranışları ne zamanlar ve hangi ortamlarda yapıyorsa, buna fırsat vermeyecek, o ortamları oluşturmayacaksınız. Kısacası o davranışları dikkatini başka ilginç materyal vb. noktalara çekerek, unutturmaya çalışacaksınız. Davranıştan hoşlanmadığınızı açıkça ifade de etmelisiniz. Uyurken kulağınızla oynamasına fırsat vermemelisiniz. Uyuturken yanına yatmamalı, o kendi yatağında yatarken siz yanındaki bir sandalyede oturarak saçlarını okşayıp, elini tutabilirsiniz. Bir uyku arkadaşı oyuncak da verebilirsiniz. Mutlu günler dilerim.

4 Ocak 2021 14:55