SA
Soru Sahibi
29 Aralık 2020 15:35

Değerli Hocama Düzeltme Mesajı

Hocam ben plikasyon sorusu sormuştum kusura bakmayın aslında anladığım şu bu fasyanın belirli bir iyileşmesi yok yani kimisinde 2 yılda iyileşir kimisinde 10 yılda benim asıl merakım şuydu exisyonel olmayan durumlarda tunikada iyileşme süreci olur mu olmaz mıydı yani dikiş bölgesinde bi doku oluşma süreci başlar mı yoksa düzlük sadece dikişlerle mi sağlanır hiç doku oluşmadan ben bunu tam açıklayamadım galiba çokta güzel cevaplar verdiniz ben bunun cevabını alırsam bir soru işaretim kalmayacak kafamda.Çünkü bir hoca internette bana bu dikişler 10 sene sonra zayıflayabilir demişti asıl korkum eğer doku oluşmuyorsa exisyonel olmayanda ve bu dikişler zayıflarsa eski ameliyat öncesi haline dönmesi amacım dikişleri aldırmak değil yani

1 cevap
Cevaplar (1)

Benim bu konudaki tecrübem bir peyroni hastasında önceden Nepit plikasyon yapılmıştı ancak ihtiyaç olmadığı için penil protez uygulanmamıştı. Zaman içerisinde penil protez gereksinimi olunca penil protez uyguladık. İşlem sırasında son derece hard bir işlem olan kavernozal dilatasyonda herhangi bir açılma tespit etmedim. Plikasyon ile ilgili yapılan bütün araştırmalar "yeterli peynir doğruluk, cinsel fonksiyon kaybı, cinsel aktivitede tatmin düzeyi" gibi konulara odaklanmış durumda. Sütürlerin alındıktan sonra fasyanın eski haline dönmesi test edilebilir bir durum olmadığı için bu konuda veriler malesef kısıtlı. Konu ancak kadavra çalışmasıyla mümkün. Plikasyon hastalarının oldukça az olması konunun meraktan öte bir anlam ifade etmemesi sebebiyle kadavra çalışmaları da kısıtlı Bu konuya yoğun talep üzerine yaptığım literatür taramasında ilgili kadavra çalışması göremedim. Taramaya devam ediyorum denk gelirsem aydınlatırım. İyi günler

30 Aralık 2020 18:48