sg
Soru Sahibi
7 Temmuz 2020 12:36

DANIŞMA BİLGİ

Merhaba Nilüfer Hanım; oğlum 2,5 yaşında ve yaklaşık 2 aydır sürekli bağıran ve inatçı bir çocuk oldu istediğini elde edene kadar ağlamaktan vaz geçmiyor her şeyi fırlatıyor ve hiç bir şekilde iletişim kurulamıyor çok asi vurarak fırlatarak dahi sakinleşmiyor yemek yemesi azaldı bu arada babannesi bakıyor biz çalışıyoruz konuhakkında ne yapabiliriz nasıl davranmalıyız yönlendirirmisiniz destek almamız gerekir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, oğlunuz inat dönemini yaşıyor olmakla birlikte yaklaşımlarınızdan da kaynaklanabilir. Ağlayarak her istediğini elde etme davranışını öğrenmiş ve onu geliştirerek sürdürüyor. Onunla oyunlar oynayarak bir iletişim kurmanız ve dikkatini başka konulara yönlendirerek kriz anını dikkatle yönetmeniz gerekiyor. Eğer bir an önce sussun diye istediklerini ağlamasından sonra gerçekleştirirseniz bu davranışı değiştiremezsiniz. O anda dikkatini başka bir yöne yönlendirerek konudan uzaklaştırmanız gerekir. Bunun içinde yaratıcılığınızı kullanmanız, çeşitli seçeneklerle alternatifler oluşturmanız uygun olur. İstediği şey uygun değilse de bunu ona uygun bir dille açıklayıp bunun yerine küçük bir alternatif sunabilirsiniz. Ağlayarak istediği şeyleri kabul etme davranışını ne sizler ne de babaannesi asla yapmamalı. Bununla birlikte oğlunuzla birlikte geçirdiğiniz zamanları sevgi dolu ve oyunlar oynayarak dolu dolu geçiriniz. Yaşıtlarıyla zaman zaman buluşturunuz. Her şey normale döndüğü zamanda bir oyun grubu düşünebilirsiniz. Oğlunuza sevgiler.

17 Temmuz 2020 12:38