ŞZ
Soru Sahibi
3 Mayıs 2021 10:47

Damar tıkanıklığı

Hocam merhaba eşim 43 yaşında bt coroner angio rapor sonucu ne önerirsiniz.**** üzerinde çok sayıda kalsifiye plak görülmekte olup bunlara bağlı Agatston skoru 188 olarak ölçülmektedir.Torakal aorta normal genişlikte ve düzgün konturludur. Aort kapağı triküspit yapıdadır. Her iki ana koroner arter aortadan sinüs valsalvadan ayrılmaktadır. Osteal lezyongörülmemiştir.Koroner arter çıkış veya traselerinde varyasyon veya anomai izlenmemiştir.PDA ve PLA RCA üzerinden dolmaktadır.LMCA normal çapta ve düzgün konturludur. LMCA bifurmasyonundan itibaren LAD'nin proksimal ve orta bölümleri üzerinde çok sayıda kalsifişye ve nonkalsifiye plak görülmekte, D1 dalı ayrımı öncesindeki nonkalsifiye plak ile oluşmuş darlık alanında daralma oranı yaklaşık %73 olarak bulunmaktadır.D1 dalı sonrası LAD distal segmentleri ince olarak dolmakta ancak belirgin darlık izlenmemektedir.LCX çok plaklı bir damar görünümde olup konturları düzensiz olarak izlenmekte, en belirgin darlık alanında daralma oranı yaklaşık %37 olarak ölçülmektedir.RCA gövde ve dallarında kontur düzensizliği, darlık veya intrallüminal patoloji izlenmemiştir.Sol ventrikül duvar kalınlığı normaldir.Görüntüleme alanı içinde kalan akciğer alanlarında kitlesel yapı veya konsolide saha izlenmemiştir.SONUÇ-ÖNERİLER : * LAD üzerinde izlenen kalsifiye plaklara bağlı Agatston skoru 188 olup hastanın yaş grubu için koroner arter hastalığı açısından ileri düzeyde risk göstermektedir.* LAD proksimal ve orta segmentinde kalsifiye ve nonkalsifiye plaklara bağlı darlıklar görülmekte olup en belirgin darlık alanında daralma oranı yaklaşık %73 olarak ölçülmektedir. Klinik bulguları var ise DSA ile birlikte değerlendirilmesi uygun olur.* CX üzerinde nonkalsifiye plaklara bağlı kontur düzensizliği ve darlık alanları görülmekte olup en ileri darlık alanında daralma oranı yaklaşık %37 olarak ölçülmüştür.* RCA normal yapıda bir damardır. * Koroner dolaşım sağ dominant yapıdadır. Hocam çok tehlikeli bir durum mu

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba. Tehlike bu raporla değil yüz yüze görüşmede sizden öğreneceğimiz veriler ve bazı ek test sonuçlarıyla belirlenebilir. Bizzat başvurunuz yerinde olur. Selamlar..

12 Mayıs 2021 14:01