vh
Soru Sahibi
10 Ekim 2021 08:56

Çölyak ya da Lenfoma

Hocam merhaba, biraz uzun olacak ama kafam çok karışık. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. 26 yaşında, kadın hastayım. 40 gün önce ishal ve kusma şikayetlerim vardı. İkinci gün itibari ile doktora gittim, antibiyotik verildi ama geçmedi. Sonra tekrar gitmek zorunda kaldım bir kaç kez çünkü 3 hafta sürdü ishalim. Kusma bir hafta sonra durdu, ama iştahsızlık vardı 3-4 kilo kaybettim. Kalprotektin 1000 gelince kolonoskopi ve endoskopi yapıldı. Kolonoskopinin patoloji sonucu: ileum: düzenli villus yapıları, lenfoid foliküller. Çıkan kolon: non spesifik aktif kolit. İnen kolon: lamina propiada lenfoid folikül oluşumu. Endoskopik patoloji: Mide: kronik gastrit. İnce barsak: duodenum, endoskopik biyopsi: villuslarda yamasal küntleşme. Intraepitelyal lenfositoz. Endoskopi rapor: Antrum mukozası hiperemik ve ödemli görüldü, biyopsiler alındı. Pilor forme ve santralize görünümdeydi. Bulbus doğal. Postpulger bölge mukozası hiperemik ve ödemli idi. Biopsi alındı. Tanı: antral gastrit, duodenit (çölyak?) . İlaç kullanımım yok. Çölyak için 6 yıl önce kan testleri yapılmıştı, negatifti. Ama bu sefer yapılmadı. Doktorum direkt çölyak diyeti deneyelim, çölyak olabilir de olmayabilir de dedi. Kesin konuşmaması beni şüphelendiriyor. Başka bir doktordan randevu aldım. O doktor, ben görmeden gluteni kesme dedi o yüzden diyete başlamadım. çölyak testlerine baktır, 6 yıl önceki bir şey ifade etmez dedi. Hocam sizce gerçekten lenfoma elenir mi bu durumda? İnternette okuduğumda endoskopi bulguları aynı çölyakla, bu sebeple lenfoma tanısı çok geç konuluyor diye görüyorum. on gündür ishalim yok, yemek yiyebiliyorum, tamamen iştahlı olmasam da. Ama hala kilo alamıyorum. Lenfoma beni çok endişelendiriyor, sizce çölyak testleri negatif çıkarsa, endoskopi sonuçlarını ve kilo kaybımı da göz önüne alırsak, ince bağırsak kanserlerinden şüphelenilmeli mi? Öyle ise mesela BT çekilmek kesin fikir verir mi kanserin varlığı ya da yokluğu hakkında? Teşekkürler,

4 cevap
Cevaplar (4)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Çölyak için bugün geçerli testler: antiendomysium IgG/IgM ve doku transglutaminaz IgG/IgM dır. Ayrıca duodenumdan alınan biyopsi örneklerinde Marsh klasifikasyonuna uygun görümümlerin tespit edilmesidir. İnce barsak lenfomalarında klinik belirtiler(kusma,zayıflama) süreklidir ve yakınmalarda spontan düzelmeler görülmez.Sizin yakınmanız buna benzemiyor. MR enterografi incebarsak lenfoması araştırılması yönünden yararlı olur,eğer şüpheli bir durum tespit edilirse kapsül endoskopisi önerilir.Kapsül endoskopisinin burada dezavantajı görüntüden biyopsi alma imkanı yok ama ben sizde lenfoma düşünmüyorum. Çölyak açısından test yapılacak veya endoskopik tetkik yapılacak ise Çölyak diyetinde olmamamız gerekir.Çölyak diyetinde olan çölyak hastalarının kan tetkik sonucu ve endoskopik biyopsi sonucu normal çıkar.Aklıma gelen bunlar,yine de sizin aklınıza gelen birşey varsa bana yazabilirsiniz.

10 Ekim 2021 13:18
vh
Soru Sahibi

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Hocam benim aklıma takılan şeylerden biri şu; kript hiperplazi muhakkak görülüyor sanırım çölyak bulgularında. Benim patoloji sonucumda hiç bundan bahsedilmiyor. Yok ya da var denilmemiş, bu da yok demek sanırım. Yamasal bir küntleşme görülmüş, bir de IEL. Bu zamana kadar da hiç bir gluten hassasiyeti hissetmedim. Bu sebeple çölyak olmadığımı düşünüyorum, belki de yanılıyorum tabi. Açıkçası çölyak olmak için dua ediyorum çünkü. Çünkü diğer sebep lenfoma olabilir sanırım. Diğer hiçbir sebep (villuslarda yamasal küntleşme + Intraepitelyal lenfositoz için) bana uymuyor. Bir çoğu araştırıldı çünkü. Dediğiniz gibi, kusmam ve ishalim geçti. İnşallah geri gelmezler. Ancak kilo kaybı durumum devam ediyor. Yemek yiyor olmama rağmen verdiğim kilolar 100 gr bile geri gelmiyor. Ancak henüz daha küçük porsiyonlar yiyorum. Sanırım midem biraz küçüldü :/ İshal sıradında olan ağrılarım falan da geçti. Ama ishal tam 25 gün sürdü. Kolonoskopiden bir gün sonra durdu, 10 günü geçti henüz geri gelmedi. Yine de ishal ve kusma geçtiği için, bu durum beni lenfomadan uzaklaştırır mı? Yani sorum şu özetle, biyopside kript hiperplaziden bahsedilmiyor olması çölyağı kesinlikle eler mi? Öyle ise, kilo kaybımın da devam etmesi (kusma+ishal bitmesine rağmen) lenfoma ihtimalini doğurur mu? Çölyak diyetinde değilim, Çarşama günü test olacağım. Bir de ince bağırsak için görüntüleme talep edeceğim. Ancak sanırım o görüntüler de kaçırabiliyor bazen ayrıntıları, ince bağırsak için. Kapsül endoskopisini araştırdım, ancak sanırım her yerde yok ve pahalı olduğu söyleniyor. Önerebileceğiniz bir yer var mıdır hocam? Şuanda keşke açıp içimi baksalar diye düşünüyorum. Kilo kaybım ve patoloji bulguları beni çok endişelendiriyor. İnşallah her şey düzelir ve iyi olurum, görüşlerinizi tekrar rica ederim. Sevgiler,

11 Ekim 2021 08:22
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Çölyak veya gluten enteropatisi demek için; a.klınik b.serolojik c.histopatolojik bulgular gerekir,tek bulgu veya belirti ile bir hastalık tanısı koymak hatalı olur. İncebarsak mr mutlaka isteyin(enteroklizis yöntemiyle yapılırsa çok iyi olur,siz bunu hekimizden rica edin lütfen.). Kapsül endoskopisi mr dan sonra gerekirse yapılmalı,aksi halde gerek yok.İstanbulda hangi ünitede yapılıyor,bilmiyorum. Ama sizde yazdıklarınıza göre lenfoma yok,lenfomada klinik çok ağırdır. D'ont panic please,be calm!

11 Ekim 2021 12:43
vh
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhaba, doktorum MR Enterografi vermişti. Bugün sonuçları aldım, her şey normal sınırlarda görünüyor. Kalınlaşma, lezyon, nodül vs görülmemiş, lümenler açık ve patolojik sinyal intensite görülmemiş. Segmentlerin kalibrasyonu ve kontoru doğal görülmüş. Hocam bu dururumda ince bağırsak kanserleri elenmiş olur mu? enteroklizis yapılmadı, bu yüzden acaba Enterografi yetersiz mi kaldı ve göremedi mi diye endişelendim. İnşallah Enterografi yeterli bir tetkiktir. Sizce artık rahatlayabilir miyim? Görüşlerinizi tekrar rica ederim. Görüşleriniz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. İyi günler,

18 Ekim 2021 17:03
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun,panik yapmaman gerektiğini yazmıştım,bu tetkik yeterlidir.👍

18 Ekim 2021 17:18
vh
Soru Sahibi

Diyetten önce 40.9 olan kilom Diyetten birkaç gün sonra şikeyetlerimin düzelmesiyle birlikte bir hafta on gün içinde 42.3e çıktı. İştahım tamamen düzeldi, ağrım, midedeki rahatsızlık hissim kalmadı. Midem bulanmıyor, öğürme reflekslerim geçti, bağırsak seslerim azaldı hatta neredeyse durdu. Ben de böyle olunca Çölyak diye düşündüm ama çölyak testlerinin hepsi negatif geldi. Doktorumu 28inde görebileceğim için öncesinde yine size danışmak istedim. Çölyak değilsem, endoskopide (villuslarda küntleşme, IEL artışı) ve terminal ileum + İnen kolon lamina propiada lenfoid foliküllerin açıklaması ne olabilir? Bu lenfoid foliküller, foliküler lenfomaya işaret edebilir mi? Öyle vir şüphe olsa idi, patolojide bu ayırıcı tanı için araştırılır mıydı? Çünkü bu bölge (incebağırsak) kolonoskopi raporunda hiperemik, ödemli ve nodüler görülmüş. Patolojide ise lenfoid folikül görülmüş ama neoplazma rastlanmamıştır deniyor, bu patolojide örneğin lenfoid folikül görüldü, kanser için tarandı ama temiz çıktı anlamına mı geliyor? ya da o zaman bir iltihap/enfeksiyon vardı, bu yüzden görülmüş olabilir ve geçicidir denilebilir mi? Hocam ben yurt dışında yaşıyorum, buraya tatil için gelmiştim şimdi dönemiyorum, bu şimdi iyiyim sanıp gidersem başıma orda daha büyük sorunlar açılmasından korkuyorum. Bu yüzden nasipse, iyi olduğumdan emin olup gitmek istiyorum. Şimdi çölyak testi negatif ama diyet işe yaramış gibiydi. Bilmiyorum, belki de tesadüftür. Bu durumda ne yapılmalı? Diyet devam bir süre sonra incebağırsaktaki iyileşmeye bakılır? İyileşme varsa çölyak mı denilir? Yoksa çift balon entereskopi talep edebilir miyim? Yine lenfoid folikül görülürse, foliküler lenfoma tanısının ayrımı için ne yapılmalıdır? Hocam bir de hasta olduğum sıralarda 1000 çıkan kalprotektin beni endişelendiriyor. Bu değer hiçbir bulgunla uyuşmuyor dedi doktorum, bu da beni korkutuyor. O sırada eğer bir enfeksiyon falan geçirdiysem de bu sonuç çıkabilir mi yoksa kansere işaret edebilir mi mesela? Sizi bunaltığım için kusura bakmayın. Bugün ayrıca psikayriye de gideceğim, çünkü bu durum OKB hastalığımı da yeniden tetikledi. Mümkünse sorularımı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim, destekleriniz için teşekkürler.

23 Ekim 2021 09:55
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.Lenfoma olsaydı yakınmalarınız devam ederdi ve diyetten fayda görmezdiniz. 2.Lenfoid folliküler yapı birçok enfeksiyon hastalığında da görülür,lenfomadaki folliküler gelişme farklı hücresel görünümde olur ve patologun gözünden kaçmaz diye düşünüyorum. 3. Kalprotektin düzeyi yüksek,bunu tekrar kontrol ettirebilirsiniz. 4.Çift balonlu enteroskopik tetkik çok uzun süren bir muayene,kapsül endoskopisi daha kolay olur diye düşünüyorum. 5.Belki bir hastalık durumu mevcut ama şu an klinik tam olarak da oturmamış olabilir,zaman içinde ortaya çıkabilir,belli zaman aralığında kontrol gerekebilir.

23 Ekim 2021 14:44