AB
Soru Sahibi
18 Kasım 2019 01:25

Çocuklarımın oyunu

İyi gunler hocam benim 12 yaşında kızım ve 10 yaşındaki oğlum cinsel oyun oynarken fark ettim bir birine surtunuyorlar ve bir birinin mahrem yerini öpüyorla çok kötü cok.Bir anne olarak bu durumu nasıl düzelte bilirim.Kızım ve oğlum bu durumun ne olduğunun farkında mı bu yaşta.Milletin yüzüne nasıl bakarız bu ahlaksızlık.Daha öncede olmuş ve ben farketmedim sanırım.Ogluma anlaticam babasida yok ben ona bunu nasıl anlatırım bunun ne olduğunu günah olduğunu zina olduğunu bilmiyorlar mı bu yasta ne yapacağımı bilemedim.Kızdım çok kızdım daha çocuklar evet farkındayım ama ben bu durumu kaldıramadım.Cinsellik yaşıyorlar normal mi büyüdüklerinde nasıl yüzlerine bakicaklar.Ben bile atlatamadım milletin çoğunu asla yapmaz benim çocuklarım neden yapıyor.Bu yasta olurmu hocam bunlar.Tesekkurler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Çocuklarda 2-3 yaşından itibaren karşı cinse ait cinsel organı ve cinselliği merak etme başlar. Bu meraklarını gidermek için cinsel oyunlar oynamaya başlarlar. Bu durum 10-12 yaşlara kadar sürebilir. ebeveyn olarak bu durum farkedildiğinde en iyi yöntem çocukların dikkatini başka birşeye çevirmek ve onlara o sırada keyif alacakları faaliyetler yaptırmaktır. Ancak bu duruma ebeveynler tarafından uygun olmayan şekilde kızgınlık öfke ayıplama ve cezalandırma ile karşılık verilirse çocukların ileriki cinsel hayatlarında sorun oluşturabilir ve utanç duygusu ile kişiler arası ilişkileri de zedelenebilir. Siz bu durumu bir felaket olarak algılamışsınız. Ama aslında hemen her çocuğun oynadığı ve ebeveynler tarafından farkedilmeyen basit çocukluk oyunlarından biridir.Çocuklarınıza bunu günah zina ya da ahlaksızlık diye anlatmamanız gerekir. Sadece ve sadece sordukları sorulara anlayabilecekleri şekilde cevap vermelisiniz ya da siz anne olarak bir psikiyatristle görüşerek ondan destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim

18 Kasım 2019 16:14