YR
Soru Sahibi
21 Eylül 2021 11:50

Çocuk nöroloji MR

Posterior fossada beyin sapı ve serebellar oluşumlar normal morfoloji ve sinyal yapısındadır. 4. ventrikül, bazal sisternalar normal genişliktedir. Olguda temporal lobdasağda ventrikül temporal horn düzensiz genişlemiştir. Orta kranial foosadan geçen kesitlerde nörohipofizin ektopik yerleşimli olduğu dikkati çekmektedir. Talamus düzeyinde hiperintens mm lik odak söz konusudur. Laboratuvar veriler ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Bilateral sentrum semiovale düzeyinde kortikal yerleşimli dağınık verteks düzeyinde daha belirgin olmak üzere parietal lob ağırlıklı yamalı T2-FLAİR hiperintens nodüler sahalar dikkati çekmektedir. Tariflenen lezyonlar hamartomöz lezyonlar açısından anlamlı olup, olgunun TORCH enfeksiyonları yönünden araştırılması, ikinci olasılık olarak demiyelinizan süreçler açından araştırılması uygun olacaktır. Bialetral mastoid serilerde havalanma kaybı mevcuttur. Kanama sinyali saptanmamıştır. Difüzyon ağırlıklı imajlarda, serebral beyaz ve gri cevher alanlarında akut iskemi ile uyumlu difüzyon kısıtlanması gösteren alan saptanmamıştır.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Ben erişkin nöroloğuyum. Hastanızın çocuk nöroloğu tarafından kilin ,MR ve nörolojik muayenesi ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

21 Eylül 2021 16:53
YR
Soru Sahibi

Teşekkür ederim

24 Eylül 2021 18:13
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Rica ederim.Gecmiş olsun

26 Eylül 2021 08:23