KN
Soru Sahibi
21 Nisan 2021 00:37

Çocuk gelişimi

Meraba hocam benim kızım 6 yaşında malum pandemiden dolayı anasınıfına 3 haftadır gidiyor.boyama yapmayi istemiyor .yapıncada karalıyor yaptığı resimler ve boyamalar hep karalama.nekadar ısrar etsemde düzelmiyor.birde konuşması bazı kelimeleri hala düzgün söyleyemiyor.4 yaşında konuşmaya başladı.yapmam gereken birşey varmı.cevap yazarsanız çok mutlu oljrum

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Daha önce anaokulu eğitimi alamadığı için boyama ya da çizme çalışmaları çok az olmuş olmalı. Bu nedenle iyi boyayamadığı düşünerek, ümitsizliğe kapılıyor. Ayrıca karalama evresi, çizim evrelerinin başlangıç aşamasıdır. Yani ne kadar çok egzersiz yaparsa bu alanda gelişir ve ilerler. Evde de bol bol çalışmalar yapmalısınız. İnce motor becerilerini geliştirmek için, bol bol boyama, çizim, oyun hamurları ile oynama çalışmaları yapınız. Dil gelişimi içinde evde bol bol birlikte renkli resimli kitaplar okuyunuz. Birbirinize basit sorular sorunuz. Resimden kitap anlattırma yaptırınız. Bol bol konuşturunuz. Küçük tekerleme ve şarkılar, parmak oyunları öğretiniz. Özetle birlikte çok çok ve dolu dolu zamanlar geçiriniz. Her anınızı iyi değerlendiriniz. Kızınıza sevgiler, mutlu günler dilerim.

28 Nisan 2021 11:58