AK
Soru Sahibi
23 Mayıs 2021 20:57

Çişinin geldiğini soyelmiyor

Merhabalar hocam kızım 4 yasında 1 yıldır tuvalet eğitimini tamamlayamadık.gece kuru ama gündüz ne büyük ne küçük tuvaletini söylemiyor ve altini ıslandığında rhatasuz olmuyor . Asla hirpalamadim çocuğumu asla kızmadım hep destek oldum ama 1 yıl oldu ben de tükenmek uzereyim.ne yapabilirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, kızınızın her alanda gelişimsel düzeyinin öncelikle belirlenmesi gerekir. Siz tuvalet eğitimi sırasında oyunla karışık küçük ödüller koyuyormusunuz? Tuvaleti geldiğini haber verirse ve gittiğinizde yapıyorsa mutlaka küçük bir ödülle ödüllendirmelisiniz. Aferinlerle, övgülerde bulunmalısınız. Sizin beklentilerinizi biliyor mu? Ondan tam olarak ne beklediğinizi biliyor ve ifade ediyor mu? Yoksa kendi kendine tuvalet eğitiminin gelişesini mi bekliyorsunuz? Bu konuda çok sıkı takip ve oyunla karışık yaratıcı çalışmalar gerekir. Ayrıca tuvaletiniz rahat, güvenli ve korkusuzca yapabileceği şekilde mi? Yani söylemek istediğimiz, bir noktada, doğru olamayan bir şeyler var. Normal koşullarda 4 yaşındaki bir çocuk tuvalet eğitimini rahat bir şekilde alabilir. Ya çocuğunuzun gelişim alanlarının seviyesinin değerlendirilmesi gerekiyor, ya da tuvalet eğitim süreci ile ilgili eksik bazı uygulamalarınız olabilir. Bu bakış açısı ile bakarak derinlemesine bir değerlendirme yapınız lütfen. Kızınıza sevgiler, mutlu günler dilerim.

2 Ağustos 2021 13:34