ge
Soru Sahibi
23 Mayıs 2021 21:02

cevaplarınızı bekliyorum

iyi akşamalr hocam.bilgilerinize ve dinamik oluşunuza güvendiğim için size bir soru yöneltmek istiyorum.türkçe kaynaklarda pek bulamadım ancak ingilizce olarak youtubeda ve googleda aratıldığında kriptik gebelik denen şeyle ilgili pek çok şeyle karşılaştım.kriptik gebelik yaşadığını söyleyen kadınlar süreci anlattıkları videolar dahi yüklemişler.hiçbir şekilde pozitif kan idrar testi alamıyorlarmış ve ultrasonda da hiçbir zaman bebekleri görünmüyormuş.bi yerde de 5.ayına kadar ultrasonda görüntü alamadığını söyleyen birini okudum.bunlara inanmak istemiyorum ancak bu kadar çok bunu yaşadığını söyleyen insan görünce içime şüphe düşüyor.en son 3 ay önce sürtünmeli bir ilişkim oldu yani vajinal ilişki yok vajina etrafına boşalma da yok.ancak zevk suyu da sürtünmede risk olabilir diyen hekimlerimizi görünce büyük bir endişeye kapıldım.olaydan sonra bikaç kez idrar testi yaptım.olaydan sonra adet olmaya devam ettim 3 kez adet oldum ancak önceki dönemlerimden daha hafif geçirdim. önceden daha fazla oluyordum.asla lekelenme değildi ama kan akışı daha yavaştı ve miktarım daha azdı.ilişkiden önceki son adet tarihimden 9 hafta sonra doktora gittim ancak şüphemi söylememiştim adet azalmasından dolayı gittiğim için usgde gözden kaçırabilceğini düşündüm.13 hafta sonra tekrar gittim ve bu sefer şphemi anlattım.hiçbir şey olmadığını rahmimin normal boyutlarda olduğunu söyledi.kesin olarak hamilelik olmadığını söyleyebiir miyiz?ilgili vaktiniz için teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Alkılıç
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba kriptik gebelikten neyi kastettiğinizi bikmiyorum fakat bir gebelik varsa mutlaka muayenede ve kan testlerinde cıkar. Zevk suyu ile gebelik ancak vajinal bir ilişki sırasında olabilir. Yani sadece sirtinmen olduğu bir ilişkide zevk suyu ile gebelik mümkün değil. Ayrıca düzenli adet görmüssiniz ve 13 hafta sonra muayene olmussunuz kesinlikle gebelik olmadığını net bir şekilde söyleyebilirz. Sağlıklı günler dilerim

24 Mayıs 2021 23:29