7Z
Soru Sahibi
31 Ekim 2021 23:12

Çene altında lenf nodları kanser olasılığı

Sevgili hocam merhabalar. 24 yaşında erkeğim. Benim çene altında yaklaşık 4 yıldır şiş olan lenf nodlarım var. Aşırı derindeler. İlk başta farkettiğimde sol ve sağ çene kemiğimin altında birer tane vardı. Zamanla ilk çıkanların yanında yenileri de çıktı. Şuan 5-6 tane elime gekiyor. Eğer çenemin solunda bir tane beliriyorsa mutlaka sağ tarafta da ona paralel olarak bir tane çıkıyor. Boyutları tahminen yaklaşık 2-3cm zeytin gibi ovaller. Hareketliler ve elimin altında kayıyorlar. Bunların boyutları zaman içerisinde büyüdü mü bilmiyorum, ancak arttıysa da çok az hissedilemeyecek sevide artmıştır diye düşünüyorum. Zeytin büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne gibi bir büyüme olmadı hiç. Olsaydı muhtemelen hissederdim çünkü neredeyse 3-4 yıl oldu ilk çıkanları hissedeli. Bu şişlikler normalde ağrısızlar ama aynı zamanda uzun zamandır, neredeyse her ay veya iki ayda bir dudaklarımda aft çıkıyor. Bu aftlar çıktığında bahsettiğim ağrısız lenf şişliklerinin bazıları ağrılı hale geliyor. Dokununca ağrı hissediyorum ve sıcaklaşıyor. Aftlar bir hafta içinde iyileşiyor. Lenf nodunun ağrısı da geçiyor ama boyutu hala aynı kalıyor asla küçülmüyor. Bunun dışında ağzımda özellikle de arka dişlerimde küçük çürükler var. Ve 20lik dişlerim de yarım çıkıklar(18li yaşlarımda çok ağrı ve şişlik yapıyorlardı). Aynı zamanda ağzimda arka dişlerin birinde de dolgu var. Ve son olarak da çene eklemlerim sorunlu, ağzım yamuk kapanıyor ve çenemi çok açarsam çene eklemlerimde acı ve yoğun bir ses oluyor. Bütün bunları düşününce lenf nodları belki bu sebeplerden çıkıyordur diyorum ancak yine de boyutları sebebiyle lenfomadan korkuyorum hocam. Lenfoma lenf bezleri nasıl olur ve lenf bezi zaman içinde çok büyür mü? Yani tedavi edilmezse lenf bezi ceviz gibi olur mu yoksa bende ki gibi 2-3cm olup yeni lenf nodları mı çıkar? Sizin düsünceleriniz neler hocam? Bu arada vucudumun baska yerlerinde elime gelen sislikler hissetmedim hiç. Sadece çene altımda varlar.Teşekkürler ve sevgiler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ali Bey, Lenf bezlerinin klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi gerekli. Enfeksiyonlar başta olmak Lenfoma dahil birçok nedeni olabilir. KBB Bölümünde muayene olmanızı öneririm. Geçmiş olsun

1 Kasım 2021 08:11