AA
Soru Sahibi
25 Aralık 2020 22:47

Çekirdek yutma

Merhaba doktor. Ben mandalina çekirdeyin 2 tane yuttum bir zararı varmı bunun? Gencim yaşım 23. Şimdiden tşk ederim size.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Ayaz Agayev, Buradaki adınız yazıldığı gibi mi bilmiyorum ama, öncelikle bir hekime "babanızın oğluna hitap ediyor gibi" "merhaba doktor" demenizi nezaket eksikliği olarak değerlendiriyorum Karşınızdakinin bırakın bir hekim olmasını, hiç bir unvanı olmasa bile, bir başkasına hitap ederken lütfen biraz daha nazik olun. Ayrıca, 23 yaşında iseniz, bu soruyu normalde erişkin doktorlarına sormanız gerekiyor (ilgili yerden de gördüğünüz gibi benim branşım çocukla ilgili). Buna rağmen sorunuzu cevaplandırıyorum: yaşınız değil 23, bir yaşında bir bebek bile olsanız, iki adet mandalina çekirdeğini yutmakla hiç bir şey olmaz (yutma, ağıza alınan bir gıdanın ya da cismin yemek borusuna geçmesidir, Normal şartlarda oradan da mideye geçer). Ama bu çekirdekler yutma değil de nefes borusuna kaçarsa, o zaman kısa ya da uzun vadede çok ciddi solunum sıkıntısı bile yaratabilir. Böyle bir şüpheniz varsa derhal hastaneye başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle.

25 Aralık 2020 23:07
AA
Soru Sahibi

Aff edersiniz ben Azeri türküm hocam Türkcem çok kötü.

27 Aralık 2020 21:46
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Yani Azerbaycanlı Türksünüz. Yazı şekliniz bir derece kabul edilebilir. Ama bu da bir eğitimdir. Geçmiş olsun.

28 Aralık 2020 00:40