22 Kasım 2014 01:09

Çarpıntı hafif mitral kapak yetmezliği

Merhaba hocam.Benim zaman zaman çarpıntım oluyor. Bundan 3 sene evvel çarpıntılarım henüz başladığında kardiyoloji muayenesi oldum ve doktor bana hafif (1.)derecede mitral kapak yetmezliğimin olduğunu ama bunun çarpıntı yapmayacağını söyledi. Ben bunun üzerine çarpıntılarım sebebiyle psikiyatrik ilaç da kulladım fakat hala çarpıntılarım devam ediyor.Dideral kullanınca çarpıntım geçiyor. Benim gibi hafif derecede mitral yetmezliği olan kişilerin aynı benim gibi çarpıntıdan muzdarip olduklarını bir çok yerde okudum fakat doktorlar bu durum çarpıntı yapmaz diyor.Çarpıntıya sebep olabilecek başka rahatsızlıklar ile ilgili testlerimi de yaptırdım. Hiç bir şey çıkmadı.Hakikaten mitral kapak yetmezliği çarpıntı yapmaz mı? Ben çarpıntımın kaynağını başka bir şeyde mi aramalıyım? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Mitral yetmezliği tek başına çarpıntı yapmaz fakat beraberinde mitral kapak çökmesi varsa yada beraberinde ritim bozukluğu varsa olabilir. Ayrıca hiç kalp rahatsızlığı olmadan da çarpıntı olabilir. Yani panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklar, kansızlık guatr gibi diğer hastalıklrada neden olabilir. geçmiş olsun.

3 Aralık 2014 19:21