YS
Soru Sahibi
22 Ekim 2020 16:54

boyuzaması

https://ibb.co/2M8z1P5 hocam daha fazla uzamak istemiyorum kemikler ne durumda kapanmışmı yoksa hayla açıkmı açıksa kaç cm lik uzama söz konusu kendimi çok uzun hissediyorum daha fazla uzamak istemiyorum teşşekürler link başta https://ibb.co/2M8z1P5

3 cevap
Cevaplar (3)

Nerede ise kapanmış. Daha fazla uzayacagını düşünmüyorum. Sağlıcakla

23 Ekim 2020 09:34
YS
Soru Sahibi

hocam ben geçen seneye göre 10 cm filan attım belki daha az veya fazla ama bu civarlada bu sene çok iyi beslendim süt ve süt ürünleri çok fazla tükettim ayriyetten spor da yapıyordum ama bi anda böyle oldu normalde boyumun bu zamana kadar uzadığını hiç hissetmemiştim yavaş yavaş uzamış veya hiç uzamamıştır bilmyiorum sadece bu sene bi anda böyle oldu şimdi hocam ben bu boyu büyüme atağı filanmı yaşadım yoksa spor beslenmeden dolayımı böyle uzadım şimdi ben bu sene spor yapıp çok iyi beslenirsem yinemi bu kadar boy atıcam teşşekürler.

27 Ekim 2020 14:36

Mevcut boyunu, kilonu, anne ve baba boyunu yazarsan daha net değerlendirme yapabiliriz. Sağlıcakla

27 Ekim 2020 23:21
YS
Soru Sahibi

boy *** *** ** arası """"kilo 75 baba 1.73 anne 1.63

2 Kasım 2020 10:01

Sevgili Savaş! Beklenen boyunuz 1.73+e1.63=336+13=349/2=174.5+-10 olarak hesapladığımızda 164.5 cm İle 184.5 cm arasında olup, Şu an için 1.80 cm boyun beklenen boyunun ortalamasını üst sınırında bir değerde. Muhtemelen önümüzdeki yıllar içinde önemli bir boy artışı olmayacak. Yaklaşık 1-3 cm daha uzayarak 1.81 - 1.83 cm yetişkin beklenen boyuna ulaşmanı bekliyoruz. Kilonu yazmamışsın. Senin için 75 kg fit kilo. Hayatın boyunca erişeceğin boya göre 72-82 kg arasında kal. Mümkünse 72 kg yakın olsun. En fazla ise erişeceğin en yüksek boyda 82 kg a yakın dur. Sporla uğraşmanın sağlık için sana faydası olacaktır. Ayrıca boy uzamasına ihtiyacın olmasada sağlık için önerilerimizi dikkate almanı öneririm. Boyu değerlendirirken kilonun önemi büyük. Her ne kadar boyumuzu belirleyen en önemli etmen genetik olsada çevresel etkiler ve beslenme yatsınamaz. Boy uzaması için bu dönemde (9-21 yaşlar arası) şunlara dikkat edilmesinde fayda var. Bu şekilde boy uzaması en fazla tutulur. Senin boy uzamasına katkı sağlamanın yanında sağlıklı yaşam için önerilerimiz var. Bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalısın (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.sağlıklı beslenmeli. 3.iyi uyku çekmeli. Geç yatmamalı. En geç 24 olarak planlamalı. 4 . Mümkünse çeşme suyu kullanmalı. Mineral kalsiyum en yüksektir. 5.Bol güneş almalı. Açık alanda dolaşmalı. 6.Asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. Sigara kesinlikle kullanmamalı. Işte o zaman genlerinin izin verdiği en uzun boya sahip olunabilir. Sağlıcakla.

2 Kasım 2020 14:25