EE
Soru Sahibi
6 Ekim 2020 11:59

Boyund aagri sızlama sağ boyun sol boyun

Hocam kolay gelsin bende boyun fıtığı başlangıcı var ama boynum agrimiyordu birde tansyonum 14.10 lardaydi ozamanlar en se köküne ağrı giriyordu şimdi tansyonum normale döndü ama ilaçla boynum geçen sbaah uyanınca sağ tarafı tutulmuştu öğün eşya taşıdık ondan sonra hocam akşam araba sürüyorum birden boynumun sol tarafına damar ağrısı gibi bişe girdi busefer sağ taraftaki ağrı geçti sol tarafa boynumun şimdide kas gevşetici aldım ama boynumun sağ tarafına ve sol tarafına ağrı vuruyor bastırınca da çok ağrı olmuyor bu ağrı aşırı değil vurup geçiyor arada sızlama gibi nedir hocam

7 cevap
Cevaplar (7)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Çok geçmiş olsun , anlattığınıza göre belirtiler kasların ciddi kasılarak topak şeklinde küçük düğümler oluşturması (soğuk ,zorlama ,rüzgar ,aynı pozisyonda kalma gibi ,sizin de araçta bunlar olmuş olabilir)ile karekterize myofasial ağrı sendromu olabilir , kas gevşetici ve ağrı kesici krem ,sıcak uygulama en fazla 10 dakika sıcak paket veya tansiyon olduğu için eczanede satılan ısı bantları daha uygun olabilir (tansiyonu yükseltebilir dikkat ederek )boynu hafif hareketlerle çok zorlamadan döndürmek ilk etapta faydalı olacaktır ,geçmez ise fizik tedavi ,kuru iğne ,nöral terapi gibi tedaviler çok faydalı olur ,önerilerinde ki uygulamalari doktora danışarak yapmanız da fayda var çünkü muayene edilmeli ,tansiyon takip edilmeli ve ilaç doktor kontrolünde alınmalıdır , tansiyonunuz bu kas gerginliği nedeni ile de yükselmiş olabilir ama mutlaka doktor kontrolünde takip edilmeli , omuz üstü kaslarınızda da sertlik olması muhtemel o bölgeye de bahsettiğim tedaviler uygulanabilir ,saygılar (süreçten beni haberdar edebilirsiniz )

6 Ekim 2020 13:33
EE
Soru Sahibi

Hocam fizik tedavi doktoruna gittim başka sıkıntım vardı sol baldirimda güçsüzlük vardı onu dedim ultrason verdi cektiremedim emarla birlikte bel fitigim vardı o yaapbilir dedi boynumuda dedim kas sikismasidir dedi bişe yazmadı boynum gene tutuldu kendi kendine sol saga gene ağrı giriyo bı ilaç öneriniz varmidir

13 Ekim 2020 09:56
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Engin bey muayene edip sizi değerlendirmeden ilaç önermem uygun olmaz ,boyun şikayetiniz belirgin hale gelmiş bu açıdan tekrar başvurmanız da fayda var geçmiş olsun

13 Ekim 2020 13:37
EE
Soru Sahibi

Hocam bı sorum daha var size kusura bakmassaniz benim boynumdaki sıkıntım geçti ama bende d vitamini eksikliği vardı 20 ydi bana d vitamini damlası verdi doktor bende ayak baldirlarinda seyirme oluyor çok bide sol baldirimda güçsüzlük hocam d vitamini eksikliği bu sıkıntıları yaparmi yaparsa bu d vitamini bitmek üzere neden yukseltmedi vitaminini

29 Ekim 2020 16:37
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

D vitamini hemen yükselmeyebilir tekrar kullanmanız sizi takip eden doktor önerirse eğer gerekmektedir , D vitamini eksikliği bu sıkıntılara sebep olabilir ama başka nedenlerde olabileceği için muayene etmeden kesin birşey söylemek doğru olmaz, taban çökmesi ya da bel ağrısı şikayetleriniz var mı, çok hareketsiz kalıyor musunuz , belde veya sırtta eğrilik var mı , bacak boyu eşitsizliği mevcut mu , aşırı zorlama yapıyor musunuz , tiroid ,şeker hastalığı gibi herhangi bir hastalığınız mevcut mu , geçirdiğiniz önemli bir hastalık , herhangi bir ameliyat oldu mu ?

30 Ekim 2020 04:31
EE
Soru Sahibi

Yok hocam bel fıtığı var

31 Ekim 2020 13:10
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fıtık ta en iyi çare proloterapi ve egzersiz , illa illa ameliyat şart değilse

1 Kasım 2020 11:03
EE
Soru Sahibi

Ne kadar aşırı fıtığı var bilmiyorum bı kaç yerde var dediler fıtık sorduğum sıkıntıları yaparmi sayın hocam

1 Kasım 2020 21:35
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Mr görmeden birşey diyemem

1 Kasım 2020 23:47
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Nöroloji doktoruna da mutlaka gitmeli ,tansiyon yüksekliği olmuş çünkü , acil sıhhatler dilerim , ihmal etmeyin lütfen ,saygılar

1 Kasım 2020 23:48
EE
Soru Sahibi

Hocam 3sefer gittim pisikolojik dedi ben 1 senedir zor günlerden geçiyorum iş vs konusunda çocuğum oldukdan sonra böyle sikintilarim oldu geçmedi tansyonim 2.5 mg delix ilaç verdi bana 100 yüz sitresten dedi bunu 2 3 ay kullan 3 ay sonra 10 gün takip et yukselmesse bırak dedi aile hekimi holter taktırdım ilacı kullandıktan 1 ay sonra tansiyon genel degerim 10.7 çıktı evdede arada olcuyorum bı uykudan uyanınca 12.8 çıkıyor sonrası 10..7 9.6 9bucuk 6 buçuk çıkıyor tanayonum hiç çıkmıyor Allah'a şükür bende pisikolojik olduğunu dusunuyorim panik atakta var bende citoles 20 ye çıkardı nöroloji doktoru bide atarax kafa olarak iyiyim birazdaha sadece 1 senedir çektiğim anlimda ağrı sersemlik var onun için norolojoye gittiğimde 3 doktora hepsi pisikolojik dedi mr vs çektirdim KBB gittim burnum dogustan yamuk olduğu için oda yapar dedi tomografi verdi sinüzit için benim hoc am sadece sıkıntım arada boynum agriyo terleyince birden tutuluyor bide sol baldirimda güçsüzlük var sızlama çok oluyor iki baldirimda da oda bel fitigindanmi oluyor bilmiyorum birazda takıntılı insanım Allah tüm hastaların yardımcısı olsun sizde çok iyi doktorsunuz hocam ilgileniyorsunuz Allah siZen razi olsun sizin gibi doktoru bulmak zor ama hocam tanayonum 1 aydır düşük ama basdonmesi vs yapmiyoe 10.7 9 buçuk 6 gibi nabizda 85 90 civarı hayırlı akşamlar hocam benim fizik tedavi doktoru belime tekrar emar istedi ayağımdaki güçsüzlük için ama pandemi için yapamadım yürüyorum sıkıntı yokda sızlama ve diğer baldirimda göre gucsu Z bı tavsiyeniz varmidir hocam çok yazdım sizede Allah raİ olsun hocam

2 Kasım 2020 18:57
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhabalar , antidepresan ilaçlarda veya dozlarında hekiminiz değişiklik yapabilir , bunun dışında biraz zorlamadan yürüyüş tarzı sporlar ağrı yapmazsa size iyi gelebilir ,öğle saatleri 20 dakika güneş ışığı ,yeterli sıvı alımı ,ağrıyan bölgeye zeytinyağı sürmek , meyveleri yemekten sonra değilde ara öğün olarak ceviz ,badem veya yoğurtla yemek ,günde 2 fincan papatya veya Melisa çayı içmek ,şikayetlerinize iyi gelebilir , bel fıtığı ,bacakta güçsüzlük ve ağrı yapabilir

4 Kasım 2020 00:02
EE
Soru Sahibi

Hocam kolay gelsin bende 4 5 aydır sol bacak baldirinda sızlama ve güçsüzlük hissi var d vitmini takviyesi aldikdan sonra olmuyordu aradan 3 ay geçince gene oldu bugün ağır bi yük tasiidm ondan sonra arttı yürüyorum sıkıntı yokda sanki ayağım kitleniyor gibi oldu EMG falan vektirmisim bişe cikmmisti bel fıtığı ve boyun fıtığı başlangıcı vardı yeniden emarmi çektirmek lzim ne diyorsunuz

5 Temmuz 2021 19:58
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Olabilir, muayene sonucuna göre karar verilebilir ,geçmiş olsun

5 Temmuz 2021 20:19