AE
Soru Sahibi
9 Ocak 2019 23:50

boyun düzleşmesi

çetin bey merhaba 24 yaşındayım 5 senedir boyun düzleşmesi var bende manüel terapi kurtulmam mümkün mü ? veya başka yönetemle ağrıarımdan kurtulabilirmiyim .

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Ercan Bey, öncelikle geçmiş olsun. Boyun düzleşmesi boyun röntgeninde boyun bölgesindeki omurların yandan görünümde oluşturduğu kavisin azalmasıdır. Sadece radyolojik bir bulgudur ve o anki duruşunuza bağlı dahi değişebilir. Yapılan çalışmalar boyun düzleşmesi ve ağrı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Boyun ağrıları bir çok nedene bağlı gelişebilir (travmalar, uzun süreli sabit pozisyonlarda çalışmak, boyun eklemlerinin aşırı hareketliliği, boyun fıtıkları, stres ve anksiyete, uyku bozuklukları...) önemli olan kişilerin biyo-psiko-sosyal çerçevede değerlendirildikten ve ağrıyı arttıran etmenleri bulduktan sonra tedaviyi planlamaktır. Manuel terapi metodları da planlanan tedavilerde kullandığımız metodlardan sadece biridir.

15 Ocak 2019 10:15