eb
Soru Sahibi
2 Temmuz 2018 11:15

Boy uzamatmak

Merhabalar Lütfi hocam. Ben bir önceki sorumu biraz eksik yazmışım. Ben 167 boyunda ekim 2002'liyim ablam 157 annem 150 babam ise 170. haftada 4 gün basket oynamaya başladım (fabrikasyon) kefir içiyorum bir kase yoğurt ve süt içiyorum. Fakat biraz sakalımın çıkması ve kıllanmam bana stress yaratıyor hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Berat! Öncelikle olması gereken boyunu tahmin edebiliriz. Annenin boyunu ve babanın boyunu toplayın. (santimetre olarak) Erkek çocuk için 13 cm ekle. kız çocuk için 13 cm çıkarın. İkiye bölün. Çocukların çoğu, yukarıdaki tahminin 10 cm'lik hata payı aralığında bir yetişkin boyuna erişir. Senin için 157 cm+1.70 =3.27 buna 13 ekleyip 2 ye bölünce 1.70 cm beklenen tahmini boyun. Bunun 10 cm üzeri ve altı da normal. Çocukların boyunun genler tarafından kontrol edildiğini unutmayın. Çocukların büyüme hızlarının genler dışında beslenme, sporla uğraşma ve alışkanlıklarınıza bağlı farklılık gösterebileceği de dikkate alınmalıdır. Bazı çocuklar büyüme dönemine erken başlarken, bazıları geç serpilir. Sigara sadece boy uzamasının durması yani büyüme gelişme geriliği değil 80 den fazla hastalığın direk nedenidir. 21 yaşına kadar boy uzaması azalarak olsa devam edecek olup, bu süre içinde sağlıklı beslenmeli, boy uzatan basketbol gibi sporlarla uğraşmalı ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmalı, iyi gece uykusu boy uzamasına büyük katkı sağlayacaktır. Kefirin de çok faydasını görürsün. Sanırım 21 yaşına kadar 6-10 cm daha boy uzaması olacak, *** *** ** cm e kadar çıkma ihtimalinde var. Sadece kötü alışkanlıklardan uzak dur. ve spor yaparak, sağlıklı beslen. Büyüme ile ilgili endişeleriniz varsa ileri tetkiklerinizi yaptırmak üzere aile hekiminiz başta olmak üzere bir uzmana da danışabilirsiniz. Sağlıcakla

2 Temmuz 2018 17:18